نشست علماي دين سه کشور در اندونيزيا برگزار شد

آگاهان: نشست اندونيزيا هيچ کمکي به کاهش جنگ و خشونت در افغانستان نخواهد کرد

نشست مشترک علماي ديني افغانستان، پاکستان و اندونيزيا، ديروزجمعه در شهر بوگور اندونيزيا برگزار شد.

اشتراک کننده‌گان نشست «صلح افغانستان» در اندونزيا از طرف‌هاي درگير در افغانستان خواستند به روند صلح بپيوندند.

اين نشست يک روزه با سخنراني جوکو ويدودو، رييس جمهور اندونيزيا آغاز و با سخنراني معاون رييس‎جمهور آن کشور به پايان رسيد.

رييس‌جمهور اندونيزيا، در مراسم افتتاح اين نشست گفت، کشورش متعهد به همکاري در روند صلح افغانستان است.

بيست نفر از عالمان دين افغانستان به رياست قيام الدين کشاف، رييس شوراي سرتاسري علماي کشور به اين نشست شرکت کرده‌اند.

آنان در بيانيه‎يي پاياني اين نشست با بيان اهميت صلح در اسلام، حمايت‌شان را از صلح در افغانستان اعلام کردند. عالماي دين از تلاش‌هاي منطقه براي صلح افغانستان قدرداني کرده و از گروه طالبان خواسته اند که به جنگ در افغانستان پايان دهند.

اشتراک کننده‌گان اين نشست تأکيد کردند که تروريزم را نبايد به هيچ قوم، دين، ملت و گروهي نسبت داد.

مولوي محمد قاسم حليمي، عضو و سخنگوي شوراي سرتاسري علماي افغانستان گفته است که علماي سه کشور توافق کردند که براي تنظيم تلاش‌هاي مشترک به منظور پايان جنگ و افراط گرايي در منطقه يک ميکانيزم واضح بسازند.

به گفتة او علماي دين افغانستان و پاکستان روز پنجشنبه قبل از برگزاري اين نشست نيز روي مشکلات کابل- اسلام آباد بحث و گفت‌ وگو کرده‌اند.

فتواي جهاد افغانستان در پاکستان

آگاهان مي‌گويند طالبان و ساير گروه‌هايي که در افغانستان مي‌جنگند، از يک سو پناهگاه‌ها و مراکز امن در پاکستان دارند و از طرف ديگر از سوي حلقات استخباراتي در پاکستان تمويل و تجهيز مي‌شوند.

تحليلگران مي‌گويند، علماي پاکستان مانند مولانا فضل الرحمن و مولانا سميع الحق فتواي جنگ در افغانستان را صادر مي‌کنند و اين گروه‌ها از نظر ايدئولوژي مذهبي حاميان بسيار قدرتمند در پاکستان دارند.

اما هاشم الکوزي، رييس کميسيون امنيتي مجلس سنا گفته است که آن علماي پاکستاني که در نشست اندونيزيا شرکت مي‌کنند نفوذ و تأثير چنداني بر طالبان ندارند.

به باور آقاي الکوزي علماي کلاني در داخل افغانستان نيز حضور دارند که مي‌توانند عليه طالبان فتوا صادر کنند ولي دولت افغانستان در پي گرفتن نظر آنان نيست، زيرا مي‌داند که چنين فتواهايي نمي‌تواند بر ختم جنگ تأثير داشته باشد.

 

اين بار اول است شانزده تن از عالمان ديني از افغانستان، شانزده عالم دين از پاکستان و حدود بيست تن از عالمان ديني اندونيزيا براي بحث و گفتگو گردهم مي‌آيند.

اين نشست پس از آن برگزار مي‌شود که جوکو ويدودو رييس جمهور اندونيزيا در ماه دلو سال گذشته در سفر به کابل گفت که کشورش آماده‌است، با روند صلح افغانستان همکاري کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید