کورياي شمالي، ايران و عراق، سه چالش بزرگ پيشروي دولت ترامپ

 

جهان چالش هايش را براي آماده شدن سياستگذاران به تعويق نمي اندازد.

مايک پمپئو سه هفته پيش براي مقام وزارت خارجه امريکا سوگند ياد کرد و جان بولتون در رداي مشاور امنيت ملي دو و نيم هفته قبل از او پا به کاخ سفيد گذاشت. اين دو تازه وارد به همراه رييس جمهور ترامپ، با چالش هاي عظيمي در سياست خارجي روبرو هستند که مانند قطار باربري يکي پس از ديگري به سرعت سر مي رسد.

وقتي ترامپ، مايک پمپئو و جان بولتون در 12 جون وارد سنگاپور مي شوند، بهتر است طرحي داشته باشند که طي آن اختلافي ميان امريکا و کورياي جنوبي نباشد و تا زماني که نتايج مذاکرات قطعي نشود، پيونگ يانگ مشمول معافيت از تحريم نشود. اين سه امريکايي بايد با اصرار بر اهداف قطعي و راه هايي روشن براي اجراي آن، جبهه اي واحد را نشان بدهند.

در مورد ايران، اگر دولت ترامپ بتواند از طريق ماکرون، مي و مرکل ايران را به پذيرش بازرسي هاي «هر زمان هر کجا»، پايان دادن به غني سازي يورانيوم و توقف برنامه هاي موشکي مجاب کند، امريکا بايد با خشنودي به آن توافق پابند باشد. اگر توافقي حاصل نشود اوضاع بدتر خواهد شد.

در عراق، امريکا با توجه به پيروزي جناح مقتدي صدر در انتخابات مجلس آن کشور تمام تلاش اش را بايد معطوف اين کند که بغداد از افراط گرايي و مدار ايران دور شود.

اگر پمپئو و بولتون بتوانند رييس جمهور ترامپ را در اين سه چالش به موفقيت برسانند، جهان مديون آن ها خواهد بود. اگر شکست بخورند، بي ثباتي و خشونت مي تواند ادامه پيدا کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید