افزايش آزار و اذيت زنان خبرنگار نگران کننده است

 

مسوولان کميته مصونيت خبرنگاران زن مدعي اند که بيشتر خبرنگاران زن در افغانستان مورد آزار و اذيت جنسي قرار مي‌گيرند و هيچ جاي به‌شمول دفترکاري شان براي آنان مصون نيست.

فريده نيک‌زاد رييس کميته خبرنگاران که ديروز شنبه در يک نشست خبري در کابل صحبت مي‌کرد گفت، خبرنگاران زن نه تنها در ولايت‌هاي آن کشور به آزار و اذيت روبه‌رو هستند بل در کابل پايتخت نيز آنان همواره با آزار و اذيت روبه‌رو بوده تبعيض در برابرشان به شدت ادامه دارد.

خانم نيک‌زاد هم‌چنان گفت: «زماني‌که فرصت داده نمي‌شود تا يک زن به حيث خبرنگار ايفاي وظيفه نمايد و همواره با آزار و اذيت و تبعيض روبروست، اينجاست که سرکوب شده و استعداد اش از بين مي‌رود.»

مسوول کميته خبرنگاران زن تصريح کرد که يکي از دلايل اساسي که سبب گوشه نشيني و کناره‌گيري زنان و دختران خبرنگار از مسلک شان شده  افزايش آزار و اذيت و تبعيض عليه آنان است.

او افزود که رفتار نا مناسب « آزار و اذيت جنسي، معاش کم، مشکلات داخلي، عدم دسترسي معلومات  و تبعيض در حکومت از جمله مشکلات ديگر اين خبرنگاران در جريان کارشان به حساب مي‌آيد. »

به اساس آمار کميته مصونيت خبرنگاران زن، در حال حاضر، 1037 زن در رسانه‌هاي خصوصي و دولتي در سراسر افغانستان مصروف کارهاي خبرنگاري هستند که به گفتة خانم نيک‌زاد در مقايسه به دو سال پيش شمار خبرنگاران زن کاهش چشم‌گير يافته است.

از سويي‌هم جعفر راستين مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ ا مي‌گويد: «وزارت اطلاعات و فرهنگ کارهاي را انجام داده در پيوند به مسأله مصونيت خبرنگاران زن کميته مصونيت، پرونده‌هاي زيادي را بررسي نموده که هيچ نوع تفکيک جنسيتي در امر رسيده‌گي به قضايايي که ارجاع مي‌شود به کميته مشترک امنيت و مصونيت خبرنگاران صورت نمي‌گيرد.»

اما کميته حمايت از خبرنگاران در افغانستان مي‌گويد، به مشکلات خبرنگاران زن در افغانستان به اندازة که نياز است رسيده‌گي نشده‌است.

به گفتة مسوولان اين نهاد، اگر وضعيت چنين ادامه يابد و قوانين مربوطه تطبيق نشود، در سال‌هاي آينده شاهد کاهش بيشتر خبرنگاران زن در رسانه‌ها خواهيم بود.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید