در يک هفته گذشته طالبان دروازه‌هاي 57 مکتب را در تخار و لوگر بستند

 

مسوولان اداره معارف در ولايت تخار در شمال افغانستان تأييد کرده اند که گروه طالبان دروازه 27 مکتب را در مربوطات چهار ولسوالي اين ولايت به روي دانش‌موزان بسته اند.

صمد عباديار رييس معارف ولايت تخار گفته است که گروه طالبان در 4 ولسوالي اين ولايت، دروازه 27 مکتب ابتدايي و متوسط را به روي دانش آ‌موزان بسته اند.

آقاي عباديار تأکيد کرده است که با بسته شدن دروازه‌هاي اين مکتب‌ها 11 هزار دانش‌آموز از آموزش و پرورش محروم شده اند.

رييس معارف تخار گفته است، گروه طالبان در   پيوند به بازداشت فردي که از سويي اين گروه در تخار به عنوان رييس معارف گماشته شده بود دراواره‌هاي اين مکتب‌ها را بسته اند.

در جريان هفتة گذشته رياست عمومي امنيت ملي افغانستان اعلام کرد که ماموران اين اداره در ولايت تخار رييس معارف خودخوانده گروه طالبان را بازداشت کردند.

تخار در شمال افغانسان از ولايت‌هاي نسبتأ ناامن است که گروه طالبان در چندين ولسوالي‌ اين ولايت فعاليت گسترده دارند.

دروازه‌هاي اين مکتب‌ها در ولايت تخار در حالي بسته مي‌شود که گروه طالبان در اعتراض به کشته شدن يک سردسته‌شان در ولايت لوگر دروازه‌هاي 30 مکتب در اين ولايت را به روي دانش‌آموزان بستند.

گروه طالبان چند هفته پيش نيز در ولسوالي قادس ولايت بادغيس با صدرو اعلاميه تاکيد کردند که پس از اين نصاب آموزشي خود بر مکتب‌هاي اين ولسوالي قابل تطبيق است.

آنان از آموزگاران مکتب‌هاي قادس خواستند که لنگي به سر کنند و دانش‌موزان بايد کلاه بپوشند.

طالبان هم‌چنان در اين ولسوالي به دختران تا صنف چهار اجازه رفتن به مکتب را داده اند.

در بخش اعلاميه طالبان آمده بود که ” حکومت کابل” بايد معاش آموزگاران مکتب‌هاي ولسوالي قادس را بپردازد.

به اساس آماري که وزارت معارف اين کشور چند هفته پيش اعلام کرد، در پي افزايش ناامني‌ها در سراسر افغانساان 1100 مکتب دروازه‌هاي شان بسته است که بيشتر از سه و نيم ميليون دانش‌اموز با بسته شدن اين مکتب‌هاي از آموزش و پرورش محروم شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید