برگزاری انتخابات پارلمانی در هاله‌ای بیم و امید

 

همگام با نزدیک شدن روز پایان ثبت نام کاندیداهای انتخابات پارلمانی در کشور، کارنامه حکومت در راستای برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم نیز بدتر شده می‌رود.

حکومت گویی هیچ گونه راه‌کار مشخصی برای کنترل این روند برای حال و آینده ندارد و از همین اکنون تقلب و جعل‌کاری‌های گسترده در راه است و گمانه زنی‌ها نیز برای یک تقلب گسترده در نتایج انتخابات پیش‌رو وجود دارد.

هم‌وطنان ما به یاد دارند که چهار سال پیش ازاین حکومت کنونی بر بنیاد تقلب‌های گسترده و مداخله امریکا شکل گرفت و حکومت توافقی ایجادگردید که هیچ یک از مواد توافق‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی، میان دو تیم شریک در حکومت عملی نشد و از این رو حکومت کنونی یکی از ناکام ترین حکومت‌ها در شانزده سال گذشته به حساب می‌آید.

گزارش‌هایی وجود دارد که روند ساختن شناسنامه های جعلی به شکل گسترده در مرکز و ولایت‌های کشور در جریان است و حتا دیده شده است که در درون خانه‌های مردم این روند انجام می‌شود و برچسب‌هایی که نشان حضور رأی دهنده‌گان در روند انتخابات آینده می‌باشد، در خانه‌های شماری که به حکومت کنونی پیوند و تعلقات دارند و هم‌چنان در خانه‌های زورمندان بر شناسنامه های جعلی و تقلبی چسپانیده می‌شود تا مهره‌های دل‌خواه ارگ به پارلمان کشور راه یابند.

با شیوه‌ای که اکنون حکومت در پیش گرفته است، گمان نمی‌رود که انتخابات شفاف و سالم در پیش رو داشته باشیم و همه باور دارند که باز هم عناصر نا اهل بار دیگر به پارلمان آینده حضور خواهند یافت.

بازار شماری از وکلای حاضر در پارلمان نیز گرم است و آنان باور دارند که انتخابات آتی نیز به سود آنان خواهد چرخید و بار دیگر به پارلمان کشور راه خواهند یافت.

در این میان نهادهای ناظر بر انتخابات از هر بابتی نگران وضعیت کنونی می‌باشند و کسی نمی‌تواند با این ترفندهای نظام گمان ببرد که انتخاباتی که در ماه میزان برگزار می‌شود، درد مردم را درمان کند و در آن نماینده‌گان مردم راه یابد.

تنها امتیاز کاندیداهای انتخابات آتی پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها این خواهد بود که در آن تعداد زیادی از نسل جوان و تحصیل یافته راه خواهند یافت که با توجه به حضور گسترده چهره‌های زور دارد و متمول نا مطلوب در این روند، آن موهبت اولی زیر سایۀ آن قرار خواهد گرفت.

هنوز از تیم ناظران جوامع مدنی و نهادهای بین المللی در این راستا خبری در دست نیست و از این ناحیه نیز نگرانی‌های زیادی وجود دارد.  افزایش روز افزون بدامنی‌ها نیز مایه نگرانی می‌باشد و از این رو همه باید دست به دست هم بدهند تا انتخابات در ماه میزان به‌خوبی برگزار گردد.

ما امیدواریم که حدث و گمان‌ها و نگرانی‌های مردم مطمح نظر حکومت و جوامع بین المللی باشد تا شاید، نماینده‌گان واقعی مردم به این پارلمان کشور و شورا‌های ولسوالی‌ها راه یابند تا نقیصه موجود در پارلمان از این ناحیه برطرف گردد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید