وزير امورداخله؛ تروريستان در برخي خانه‌هاي شهر کابل نگه‌داري مي‌شوند

 

فرمانده پوليس کابل؛ موترهاي که مهاجمان را آورده بودند، شبيه موترهاي اعضاي مجلس نمايندهگان هستند

ويس احمد برمک وزير امور داخله افغانستان در گفت‌وگو با «راديو آزادي» گفته است، تروريستان در برخي خانه‌هاي شهرکابل نگه‌داري مي‌شوند.

آقاي برمک تصريح کرده است که تحقيقات در رابطه به چگونگي حمله مهاجمان بر ساختمان وزارت امور داخله اين کشور آغاز شده و به زودي يافته‌هاي پوليس را به رسانه‌ها ارائه خواهند کرد.

اين بار نخست نيست که از نگه‌داري مهاجمان انتحاري و افراد وابسته‌ به گروه طالبان در خانه‌هاي شخصي پايتخت نشينان، مقام‌هاي امنيتي سخن‌ مي‌زنند، تااکنون چندين بار نيروهاي امنيتي افراد وابسته به گروه طالبان را از چندين خانه شخصي در کابل بازداشت کردند و از اين خانه مقدار زياد مواد انفجاري، بم‌هاي دستي و سلاح‌هاي سبک که مربوط اين افراد بودند را به دست آوردند.

اما با اين وجود انتقادي بر اداره امنيت ملي افغانستان مطرح است که اين نهاد در راستاي انجام مسووليت‌هايش که کشف است ناکام بوده است.

وزير امور داخله کشور تاکيد کرده است که  در رابطه به اين که مهاجمان از کدام منطقه‌ي شهرکابل و چگونه با دو موتر زرهي و شيشه سياه تا دروازه وزارت امور داخله آورده شدند تحقيقات جدي ادامه دارد.

روز چهار شنبه که ده مهاجم انتحاري برساختمان جديد وزارت امور داخله حمله کردند، آن روز، آقاي برمک جهت افتتاح يک سب‌استيشن برق با رييس جمهور به ولايت بلخ رفته بود که   عدم حضور وزير داخله با انتقادهاي جدي همراه شد.

شماري از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي پرسيده بودند که آيا افتتاح سب‌استيشن برق وظيفه آقاي برمک است و يا اين که او مشاور شرکت برشنا شده است؟

آگاهان امور داخله پس از انجام اين حمله در گفت‌وگو با رسانه‌ها، تاکيد کردند که با وجود شکننده‌گي روز افزون اوضاع امنيتي در کشور، رييس جمهور بيشتر مصروف کمپاين‌هاي انتخاباتي خود است و از نفوذ اعضاي کابينه و وزيران استفاده مي‌کند و در حالي که افتتاح پروژه‌هاي اجتماعي هيچ ربطي به مسووليت‌هاي وزير امور داخله نمي‌شود، اما او را با خود به ولايت‌ها مي‌برد و وزير انرژي و آب را در خانه‌اش زنداني کرده است.

هرچند سخن‌گوي وزارت امور داخله در صحبت با رسانه‌ها تاکيد کرد که مهاجمان موفق نشدند داخل ساختمان وزارت شوند، اما آنچه پرسش برانگيز است اين که ده مهاجم انتحاري چگونه و توسط کي تا دروازه وزارت امور داخله توانستند خود را برسانند.

بيشتر حملات انتحاري که در کابل پايتخت صورت مي‌گيرد مهاجمان از کشور پاکستان وارد افغانستان مي‌شوند چگونگي اين حمله در خاک همسايه جنوبي افغانسان توسط سردسته‌هاي گروه طالبان که در لانه‌هاي امن خود در آن‌جا زنده‌گي دارند، اين حملات را طرح ريزي مي‌کنند، اما انتقاد جدي که بر اداره امنيت ملي کشور مطرح است اين که چرا پيش از رسيدن مهاجمان به پايتخت آنان را شناسايي نمي‌کند وبخش کشفي اين اداره تااکنون هيچ دست آوردي در اين راستا نداشته است.

اين درحاليست که برخي از آگاهان امور و اعضاي مجلس نماينده‌گان معصوم ستانکزي رييس عمومي امنيت ملي کشور را به هم‌کاري گروه داعش در افغانستان متهم مي‌کنند، هرچند تااکنون مدارکي که اين ادعا را ثابت سازد رسانه‌يي نشده است.

در همين حال داوود امين فرمانده پوليس کابل گفته است، موترهاي زرهي و شيشه سياه که مهاجمان را تا پشت دروازه وزارت امور داخله رسانده اند، بي پليت و فاقد اسناد هستند که برخي از اعضاي مجلس نماينده‌گان و جنرالان و مقام‌هاي حکومتي، از اين گونه موترها استفاده مي‌کنند و نيروهاي پوليس هم در چک پاينت‌ها چنين موتر‌ها را توقف نمي‌دهد، زيرا مي‌دانند که اين وسايط از مقام‌هاي دولتي هستند.

اين در حاليست که چند هفته پيش ويس احمد برمک وزير امور داخله در پارلمان کشور گفت که موترهاي شيشه سياه که فاقد اسناد قانوني هستند را هرگاه پوليس توقف مي‌دهد شماري از اعضاي مجلس نماينده‌گان وزارت امور داخله را زير فشار قرار مي‌دهند که اين موترها را آزاد کند.

او تاکيد کرد که بيشتر تروريستان توسط همين موترهاي شيشه سياه و فاقد اسناد قانوني تا پايتخت کشور انتقال داده مي‌شوند.

اين درحاليست که پيش از اين گزارش‌هاي وجود داشت که شماري از اعضاي مجلس نماينده‌گان با گروه طالبان در ارتباط هستند و هر ازگاهي مهاجمان انتحاري را نيز در خانه‌هاي خود نگه‌داري مي‌کنند، ادعاي که اسناد و مدارکي در خصوص اثبات آن تااکنون رسانه‌يي نشده است.

اظهارات ضد و نقيض در رابطه به حمله مهاجمان به ساختمان وزارت امور داخله:

در حالي که گروه داعش مسووليت حمله روز چهارشنبه بر ساختمان وزارت امور داخله افغانستان را با نشر خبرنامه‌اي پذيرفته اند، اما جنرال جان نيکلسن فرمانده عمومي نيروهاي بين‌المللي ناتو در افغانستان گفته است که اين حمله از سوي شبکه حقاني سازماندهي و انجام شده است.

بسياري از آگاهان امور به اين باور اند که گروه داعش در افغانستان وجود ندارد، برخي از حلقات در درون حکومت براي اين گروه همواره بزرگ‌نمايي مي‌کنند. اما از سوي‌هم افراد گروه داعش در شمال افغانستان به صورت گسترده فعاليت دارند و در برخي مناطق کشور نيز در حال سرباز گيري هستند.               روستاپور

اشتراک گذاری:

نظر بدهید