20ولايت افغانستان با بحران خشک‌سالي روبروست

 

 

در گزارش تازه که چند روز پيش از سوي سازمان ملل متحد براي هماهنگي امور بشردوستانه “اوچا” نشر شد، آمده است که امسال حدود چهار ميليون نفر در افغانستان به کمک‌هاي فوري بشردوستانه نيازمند مي‌باشند.

در همين حال سخن‌گوي وزارت دولت در امور رسيده‌گي به حوادث طبيعي گفته است، باشنده‌گان 20 ولايت افغانستان با تهديد خشک‌سالي رو برو هستند.

عمر محمدي سخن‌گوي وزارت دولت در امور رسيده‌گي به حوادث طبيعي به رسانه‌ها گفته است، ولايت‌هاي جوزجان، بادغيس، فارياب، غور، زابل، کندهار، هلمند، ، ارزگان با 60 در صد در بالاترين سطح تهديد قرار داشته و ولايت‌هاي غزني، دايکندي، باميان، و پنجشير با 20 درصد در سطح پايين‌تر تهديدات خشک‌سالي را نشان مي‌دهد.

اوچا در گزارش خود افزوده است که در فصل زمستان سال گذشته ميزان بارنده‌گي در بسياري مناطق افغانستان تا 70 در صد کاهش يافت که در نتيجه براي پنجمين سال متواتر فصل کاشتن گندم را متأثر ساخته است.

در طرح بازنگري شده، اوچا خواستار 547 ميليون دالر شده تا کمک‌هاي عاجل بشردوستانه را در طول سال 2018 به 4.2 ميليون افغان برساند.

سخن‌گوي وزارت دولت در امور رسيده‌گي به حوادث طبيعي تصريح کرده است که زراعت و مال‌داري که عمده‌ترين معيشت باشنده‌گان اين ولايت را تشکيل مي‌دهد به شدت از خشک‌سالي متأثر شده‌اند.

به گفتة او، اداره‌هاي مربوط مسوول در زمينه رسيده‌گي به خشک‌سالي در نشست‌هاي متعدد اين بحران را با جديت بررسي کرده‌اند و تلاش‌هايي در اين زمينه انجام شده است.

سخن‌گوي اداره مبارزه با حوادث طبيعي افزوده است که اين اداره در هماهنگي با وزارت زراعت و انکشاف دهات، مواد غذايي و غير غذايي را به اين ولايت‌ها انتقال داده اند و همچنان 145 ميليون افغاني را براي کمک به نيازمندان اختصاص داده است.

او تاکيد کرد که نهادها و سازمان‌هاي بين‌المللي نيز در زمينه رسيده‌گي به بحران خشک‌سالي، متعهد شده‌اند که به نيازمندان کمک و همکاري کنند.

اين در حاليست که وزارت مهاجرين و عودت کننده‌گان چند روز پيش اعلام کرد که آمار بي‌جاشده‌گان داخلي در افغانستان به بيش از يک ميليون و چهارصد هزار نفر رسيده است که افزون بر شدت ناامني‌ها در ولايت‌ها که سبب آواره شدن هزاران خانواده در مناطق که جنگ جريان دارد، شماري از اين بي‌جاشده‌گان به دليل خشک‌سالي خانه و کاشانه خود را رها کرده و به مراکز ولايت‌ها مهاجر شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید