يافته‌هاي يک تحقيق؛ در ماه مي، 183 غيرنظامي در افغانستان کشته و 337 تن ديگر زخمي شده اند

 

نهاد موسوم به گروه دادخواهي و حفاظت از افراد ملکي “سي پي اي.جي” با نشر گزارش تازه اش، گفته در ماه مي سال جاري ميلادي در 23 ولايت افغانستان، 183 غير نظامي کشته و 337 تن ديگر زخمي شده اند.

يافته‌هاي اين نهاد نشان مي‌دهد که در جريان ماه مي، بيش از 60 رويداد که شامل حملات انتحاري، انفجار ماين کنار جاده، کشتارهاي هدف‌مند، شليک مرمي هاوان، عمليات‌هاي شبانه نيروهاي افغانستان و درگيري‌هاي رو در رو مي‌شوند، منجر به کشته و زخمي شدن غيرنظاميان به‌شمول زنان و کودکان شده است.

به اساس گزارش گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي، شمار تلفات غيرنظاميان در ماه مي نسبت به ماه اپريل کاهش يافته؛ اما شمار زخمي‌ها در اين ماه نيز افزايش يافته است.

اين نهاد در گزارش خود افزوده است که در ماه اپريل، 188 غير نظامي در مناطق مختلف افغانستان کشته و 306 تن ديگر زخمي  شده بودند که بيشتر غيرنظاميان در پي حملات انتحاري در کابل پايتخت جان‌هاي شان را از دست دادند. اما در ماه مي، بيشترين تلفات غير نظاميان در ولايت‌هاي کندهار، ننگرهار و خوست قرباني شده اند.

در گزارش اين گروه آمده است “ماه گذشته 46 غير نظامي درننگرهار کشته و 136  تن ديگر زخمي شده اند، هم‌چنان ارقام تلفات و جراحات در کندهار و خوست نيز بلند ثبت شده است”

گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي، گفته است که در ماه مي، اکثر حملات دهشت افگنانه در مرکز‌هاي ولايت‌ها توسط گروه طالبان و داعش انجام شده است که در اين حملات، بيشترين تلفات را به غير نظاميان وارد کرده اند.

اين گروه که شامل 20 نهاد غيرحکومتي است، از گروه‌هاي درگير مي‌خواهند، در جريان درگيري‌ها، تلاش کنند از وارد کردن تلفات به غير نظاميان خود داري کنند.

گروه دادخواهي حفاظت از افراد ملکي، به مناسبت ماه رمضان از  گروه طالبان و نيروهاي امنيتي حکومت افغانستان خواسته است که در نيمه‌اي باقي‌مانده اين ماه، به حد اقل دست از جنگ بردارند تا به غير نظاميان تلفات وارد نشود.

حملات انتحاري و کارگذاري ماين‌هاي کنار جاده که از روش‌هاي جنگي هراس افگنان طالب و تروريستان داعش است، بيشترين تلفات را به غيرنظاميان در اين کشور وارد کرده است.

تنها در حملات تروريستي که حدود دوماه پيش بر يک مرکز ثبت نام رأي دهنده‌گان در منطقة دشت برچي کابل انجام شد و مسووليت آن حمله را گروه داعش پذيرفت، دست‌کم 70 غير نظامي به‌شمول زنان و کودکان کشته و 130 تن ديگر زخمي شدند.

نهادهاي حقوق بشري از تلفات روز افزون غير نظاميان در جريان درگيري‌ها ميان نيروهاي امنيتي و افراد وابسته به گروه طالبان ابراز نگراني کرده اند، اما آن گه گونه که مسوولان امنيتي مدعي اند افراد گروه طالبان همواره از خانه‌هاي مردم و ساختمان‌ مکتب‌ها به عنوان سنگر استفاده مي‌کنند و براي دفاع از خود مردم را سپر قرار مي‌دهند.

در گزارشي که در جريان هفتة گذشته از سويي يک نهاد بين‌المللي نشر شد، 65 درصد تلفات غير نظاميان به گروه‌هاي طالب و داعش در افغانستان نسبت داده شده بود و 18 درصد غيرنظاميان در جريان عمليات‌هاي نيروهاي امنيتي جان‌هاي خود را از دست داده بودند.

با اين حال نهادهاي حقوق بشري همواره تاکيد مي‌کنند که مخالفان مسلح حکومت افغانستان در جريان درگيري و جنگ با نيروهاي ارتش و پوليس، هيچ‌گاه به تلفات غير نظاميان توجه نداشته اند و حملات انتحاري و کارگذاري بم‌هاي کنار جاده 90 درصد به غير نظاميان تلفات وارد مي‌کند که انجام چنين حملاتي را مي‌توان تروريستي و جنايت بشري عنوان کرد.

اين در حاليست که بربنياد گزارش يوناما، در سه ماه نخست سال 2018 ميلادي، 763 غير نظامي در افغانستان کشته و 1495 تن ديگر زخمي شده اند.

با اين حال هم اکنون جنگ در 22 ولايت افغانستان به شدت ادامه دارد و در جريان درگيري‌ها غير نظاميان به‌شمول زنان و کودکان هر روز کشته و زخمي مي‌شوند.

اين درحاليست که نظاميان امريکايي از شدت گرفتن جنگ در تابستان سال جاري خورشيدي در افغانستان خبر داده و تاکيد کرده اند که نيروهاي ارتش و پوليس اين کشور به هم‌کاري و حمايت بيشتر نيروهاي بين‌المللي در سال جاري نياز دارند و از همين رو مسوولان ناتو گفته اند که تعداد نظاميان اين سازمان ممکن است بيشتر از آنچه قبلاً اعلام کرده بودند، در افغانستان افزايش يابند و در بخش آموزش به نيروهاي امنيتي و دفاعي افغانستان هم‌کاري کنند و در عمليات‌هاي بزرگ اين نيروها را هم‌کاري هوايي نمايند. اما در هر حالت جنگ تلفات خود را خواهد داشت، آن‌هم با دشمني که به هيچ اصول و ارزشي جز کشتن انسان و ويران کردن کشور برنامه‌ و هدف ديگر ندارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید