داعش چگونه به افغانستان رسيد؟

 

داکتر صاحب نظر مرادي

واژه داعش مخفف است (دولت اسلامي عراق و شام) است، گروه داعش طور که از نام‌اش پيداست از عراق و سوريه فعاليت‌هاي خود را آغاز کرد و نزديک به چهل درصد خاک عراق را در دو سال تصرف کردند و در سوريه نيز مناطقي در کنترل خود درآورده بودند و رهبر موجود شان شخص به نام ابوبکر ال‌بغدادي فرزند ابوعمر ال‌بغدادي است.

اين گروه در پانزدهم اکتبر 2006 و پس از نشست بعضي از تنظيم‌هاي مخالف دولت نوري ال‌مالکي نخست وزير کنوني عراق در يکي از شهرهاي هم سرحد عراق شکل گرفت.

در روزهاي نخست ابوعمرال‌بغدادي به حيث رييس اين حرکت تعيين شده بود، اما پس از آن‌که ابوعمرال‌بغدادي توسط نيروهاي امنيتي عراق در سال 2010 ميلادي کشته شد، طي نشست با حضور داشت تعداد از رهبران گروه داعش ابوبکرال‌بغدادي جا نشين ابوعمر ال‌بغدادي گرديد.

پس از آن‌که ابوبکرال‌بغدادي جانشين ابوعمر ال‌بغدادي شد، اين گروه در اواخر دسامبر 2013 و اوايل 2014 توانست شهرهاي تکريد، موسل، فلوجا، رمادي، و برخي مناطق ديگري عراق را از دست حکومت نوري ال‌مالکي خارج سازد، پيش از به ميان آمدن و فعاليت‌هاي فرا گير داعش گروه توحيد و جهاد به سرکرده‌گي ابومصعب ال‌زرقاوي در سال 2004 در عراق فعاليت داشت و ابومصعب ال‌زرقاوي بيعت خود را با اسامه بن لادن رهبرپيشين سازمان تروريستي القاعده، اعلام کرده بود، اما پس از کشته شدن زرقاوي در سال 2006، ابوحمزه ال‌مهاجر به عنوان سردسته گروه زرقاوي تعيين شد.

در پايان آن سال نيز گروه داعش به رهبري ابوعمرال‌بغدادي نيز تشکيل شده بود و در نوزدهم اپريل 2010 نيروهاي مشترک عراقي و امريکايي در عملياتي در منطقه ال‌ثرثار منزلي را که ابوعمرال‌بغدادي و ابوحمزه ال‌مهاجر در آن پناه گرفته بودند، هدف قرار گرفت و آن‌ها کشته شدند بعد از کشته شدن اين دو نفر اختلاف‌ها و زد بندها بين عناصر جبهه نصره و گروه داعش در سوريه، آغاز گرديد ايمن ال‌ظواهري رهبر القاعده نيز نتوانست اين اختلافات را دور سازد.

ايمن ال‌ظواهري مي‌خواست حرکت داعش تنها در سوريه و عراق باشد، اما اين خواست رهبري القاعده را نپذيرفت  و شماري از اعضاي ارشد سازمان القاعده با ابوبکر ال‌بغدادي بيعت کردند گفته مي‌شود افراد وابسته به اين گروه خيلي بي رحم هستند و مخالفان خود را بدون تحقيق نيست و نابود مي‌کنند.

از سويي ديگر با وجود اعلام برائت حاميان گروه‌هاي مسلح از داعش و جبهه نصره، کمک‌هاي حاميان خارجي هم‌چنان به دست اين دو گروه فراوان مي‌رسد. اين کمک‌ها شامل حمايت‌هاي مالي، تسليحاتي، لوجستيکي، اطلاعاتي، آموزشي و غيره از سوي کشورهاي عربستان، سعودي، قطر و ترکيه و چند کشور غربي که موجب ادامه جنگ و ويراني در سوريه و عراق شده است صورت مي‌گرفت.

عوامل اصلي رشد گروه داعش تنها به کمک‌هاي لوژستيکي بر نمي‌گردد، بلکه خود کامه‌گي تک محوري و زور گويي نوري ال‌مالکي نخست وزير عراق که سني‌ها و گروه‌هاي ديگر در اين کشور را نانديده گرفت سبب گرديد تا حکومت‌اش به پرتگاه سقوط نزديک شود.

ابوبکر البغدادي کيست:

ابراهيم بن عواد بن ابراهيم بن علي بن محمد بدري هاشمي قريشي حسيني ملقب به ابوبکر بغدادي متولد سال :1971 است، اين شخص در حال حاضر رهبري سازمان داعش را بر عهده دارد. هرچند امريکا در ازاي اطلاعاتي که منجر به بازداشت يا مرگ ابوبکر ال‌بغدادي شود، 10 ميليون دالر جايزه تعيين کرده است، اما حقيقت مي‌تواند چيزي ديگري باشد، زيرا در حال حاضر اطلاعات کامل از ابوبکرال‌بغدادي در دسترس نيست.

گفته مي‌شود او در سال 1971 در شهر سامرا و در خانواده‌اي باسواد و در عين حال مذهبي متولد شده است. نام اصلي او را ابراهيم عواد ابراهيم علي بدري سامرايي ذکر مي‌کنند.

به اساس يک گزارش واشنگتن پست، ال‌بغدادي دکتراي علوم اسلامي دانشگاه اسلامي بغداد دارد، و در سال 2005 ميلادي توسط نيروهاي امريکايي بازداشت شده بود و 4 سال در اردوگاه بوکا واقع در جنوب عراق زنداني بود.

برخي از منابع عربي گزارش کرده اند که  ال‌بغداي در همين محل به تمرين با ال‌قاعده پرداخته و در پنجم جنوري سال2014 ميلادي2014 فيلمي از ال‌بغدادي نشر شده که او را در حال سخنراني در مراسم نماز جمعه مسجد جامع موصل نشان مي‌دهد.

گفته مي‌شود که او تا سال 2003 و پيش از حمله امريکا به عراق، به کار «وعظ تبليغ» مشغول بوده است.

او، يک نام مستعاردارد و نام واقعي او ممکن چيزي ديگر باشد. چند سال پيش ابوبکر ال‌بغدادي در يک نوارصوتي 19 دقيقه‌اي براي اولين بار خود را «خليفه اسلام» خواند و از مسلمانان جهان خواست تا به مناطق تسخير شده توسط داعش مهاجرت کنند و در تشکيل يک «دولت اسلامي» او را ياري کنند. او، در اين پيام، صلح، آزادي، دموکراسي و سکولاريسم را «شعارهاي گمراه‌کننده» بي‌دينان خواند و در اشاره به «آن‌چه که بر مسلمانان مظلوم رفته است»، عنوان کرد که حتا اگر مدتي هم طول بکشد، ما انتقام خود را خواهيم گرفت.

از سوي ديگر اطلاعات وجود دارد که ابوبکرال‌بغدادي رهبر داعش، در زمان حکومت طالبان درسرک 11 وزيراکبرخان کابل، زنده‌گي داشته است.

او در زمان رژيم طالباني در افغانستان، به حيث عضو «جبهة اسحاق» در کابل ايفاى وظيفه اجرا مي‌کرد جبهة اسحق به رهبرى مولوى اسحاق؛ در زمان طالبان، مسووليت صفوف نظامى بگرام تحت ماموريت گروه القاعده را بر عهده داشت.

هم‌چنان اطلاعات وجود دارد که ابوبکر ال‌بغدادى از سال 1996 تا 2000 ميلادى، يک‌جا با ابومصعب الزرقاوى در کابل سکونت داشت.

زرقاوى در اواخر عمر خود از اعضاى مهم سازمان القاعده شمرده مى‌شد که در سال 2006 ميلادى در نتيجة حملة هوايى نظاميان امريکايى در عراق کشته شد.

مولوي نادر شاه، نام مستعار است که گفته است، در زمان حکومت طالبان ال‌بغدادي را مي‌شناخت، با او ملاقات داشته است. او، هم‌چنان گفته است: «ال‌بغدادي همراه يکى از همکارانم براى حل يک مساله نزد من آمده بود؛ آن‌ها به يک طالب پايين رتبه 600 دالر براى خريد سلاح داده بودند، اما اين طالب با آن‌ها تقلب کرده و پول شان را به جيب زده بود.»

مولوي نادر شاه گفته است: «من به زرقاوى در مورد اين طالب که باشندة ولسوالي شينوار ولايت ننگرهار بود، با زبان عربى گفتم ،از پول خود خاطرجمع باشيد، او با افراد زيادى چنين کارها را انجام داده است.»

در آن زمان ، ابومعصب زرقاوى، اميرخان حقانى(زابلى)، مولوى خالد مشهور به ملاکوچنى، مولوى انور و حمدالله نعمانى وزير تحصيلات عالى حکومت طالبان، دوستان ال‌بغداي در افغانستان بودند.

طبق اطلاعات منبع، ال‌بغدادى در اصل عرب و پيرو مذهب امام حنبل مي‌باشد.

اين منبع افزود که بغدادى در آن زمان، يک شخص متواضع بود و روزانه هنگام عصر با دوستان ديگر خود در چمن ليسة امانى، فوتبال بازى مي‌کرد و مولوي اسحاق نظامي نيز ال‌بغدادي را مي‌شناسد.

به گفتة منبع، گمان مي‌رود که گروه نوتاسيس داعش به رهبرى ال‌بغدادى، با سازمان القاعده ارتباط نزديک دارد و يک بخش از اين سازمان تروريستي مي‌باشد. از سوي ديگرپس از آن‌که رهبر داعش خود را خليفه خواند در آن طرف خط ديورند در پاکستان (تنظيم حرکت خلافت و ال‌جهاد) بعيت خويش را از ابوبکر ال‌بغدادي اعلام کرد.

هم‌چنان تعدادي از رهبران برجسته القاعده در آن‌طرف خط ديورند هر يک، ابو جرير ال‌شمالي، ابوال‌هدا السوداني، ابو عنتره يمني، شيخ حمزه ال‌مصري، ابو ربيع ال‌سعودي نيز يک‌جا با گروه‌هاي خويش به ال‌بغدادي بعيت کرده اند.

رهبر داعش بخش‌هاي پاکستان، افغانستان، بنگله‌ديش و ايران را به نام حوزه خراسان حکومت خود نام گذاري کرده اند که يک تعداد از شورشيان که از جنگ در وزيرستان فرار کرده اند و در حال حاضر در بخش‌هاي  ولايت‌هاي خوست و پکتيکا به نام مهاجر جابه‌جا شده اند که بيشتر شان مسلح هستند و به هم‌کاري گروه‌هاي تروريستي در داخل پاکستان و تحرکات که از طرف داعش سازماندهي خواهد شد، مناطق از افغانستان را ناامن خواهند کرد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید