طالبان از دايره دين خارج شده اند؟

 

ديروز صدها تن از عالمان دين در افغانستان برضد حملات انتحاري و خودکش فتوا صادر کردند و گفتند حملات انتحاري زيرهر نامي که باشد از نظر دين مقدس اسلام حرام است و فاعل آن مرتکب گناه کبيره مي‌شود.

پيش از اين نيز برخي از عالمان دين حملات انتحاري را حرام خوانده بودند و استاد سياف رهبر جهاد و مقاومت در يکي از سخنراني‌هايش گفت، کساني که حملات انتحاري  را حلال مي‌خوانند از دايره اسلام خارج مي‌شوند.

اين درحالي است که ديروز در نزديک همين گردهمايي عالمان دين، حمله انتحاري صورت گرفت و تعدادي از مردم بي گناه کشته و زخمي شدند.

اما هراس‌افگنان از جمله طالبان که دعواي برپايي امارت اسلامي را دارند در برابر اين فتواها بي‌اعتنايي کرده اند و تا اکنون دست از جنايت برنداشته اند و همواره  به دستور و اشاره شبکه‌هاي استخباراتي به ويژه دستگاه‌ اطلاعات پاکستان، مردم بي‌گناه و غير نظامي را به قتل مي‌رسانند واز عذاب خداوند(ج) و اينکه با حلال دانستن حملات انتحاري کافر مي‌شوند و از دايره اسلام بيرون مي‌گردند، توجه نمي‌کنند و برعکس اين جنايات و آدم کشي‌هاي شان را جهاد مي‌خوانند که جداً قابل تأمل است.

بنابر احکام و تعاليم اسلامي، قلب‌هاي طالبان با ارتکاب همين جناياتي که انجام مي‌دهند چنان تاريک و مکدر شده است که پند واندرز در قلب‌هاي پُر از گناه‌شان نفوذ نمي‌کند و اثر ندارد.

با آنهم محکوم کردن اعمال ضد اسلامي طالبان و ديگر هراس افگنان و فتوا صادر کردن در برابر آن که مسؤوليت اصلي عالمان دين است يک عمل پسنديده و نيک است که بايد به يک مجلس و گردهمايي بسنده نشود و چنين گردهمايي‌ها ادامه يابد تا مسلمانان از جنايات واعمال غير اسلامي هراس‌افگنان که تهديد جدي براي دين اسلام و لکه‌دار ساختن دامن مقدسات است، اطلاع حاصل کنند و چهره واقعي طالبان را بشناسند.

به همين گونه تمام ملا امامان وخطيبان مساجد نيز مسووليت دارند که در اوقات نمازهاي پنجگانه و خطبه‌هاي نمازهاي جمعه و عيدين، در برابر حملات انتحاري موضع شديد بگيرند و نمازگزاران را از عواقب دردناک  اين جنايات آگاهي بدهند.

ولي متأسفانه برخي از ملا امامان و خطيبان مساجد بنابر هر دليلي که است چندان به اين مهم توجه ندارند و بيشتر مسايل عادي و پيش پا افتاده را در وعظ و نصيحت شان بيان مي‌کنند و ممکن  است تعدادي شان که از آموزه‌ها و احکام دين وشريعت اسلام آگاهي لازم ندارند با فکر وانديشه طالبان همخواني داشته باشند که بايد چنين ملا امامان شناسايي و از سوي نمازگزاران و وزارت حج واوقاف، مسووليت پيش‌نمازي از آنها گرفته شود.

گاهي در کابل و يا ديگر ولايت‌ها جوي‌هاي خون را طالبان جاري مي‌سازند و انسان‌ها را به مثل حيوانات گردن مي‌زنند، اما در برابر اين همه جنايات که ضرر آن بيشتر به اسلام مي‌رسد برخي ملا امامان سکوت مي‌کنند و آن را ناديده مي‌گيرند که به هيچ صورت قابل قبول نيست و بايد از مساجد در برابر اين جنايات صدا بلند شود.

ما باور داريم که اگر عالمان دين اعمال ضد اسلامي طالبان را محکوم کنند و مردم را از آن آگاهي بدهند، هراس‌‎افگنان نمي‌توانند تعدادي را استحمار مذهبي کنند که در آن صورت حملات انتحاري کاهش خواهد يافت و مردم تا اندازه‌يي نفس راحت خواهند کشيد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید