آصف صديقي: افغانستان به صلح نزديک تر شده‌است

 

به دنبال اعلام آماده‌گي امريکا براي گفت‌وگو با طالبان؛ اميدواري‌ها براي تأمين صلح و ثبات در کشور بيشتر شده‌است.

محمد آصف صديقي معاون دوم مشرانو مجلس نا روز شنبه به راديو آزادي گفت: اعلان آتش‌بس موقت از سوي حکومت؛ طالبان و همزمان ابراز آماده‌گي امريکا براي گفت‌وگو‌هاي صلح نشان مي‌دهند که افغانستان به صلح نزديک تر شده‌است.

وي گفت: «فرصت بخاطر فراهم شده که فشار‌هاي امريکا و ناتو بالاي کشور‌هاي همسايه بيشتر شده تا حمايت از طابان کمتر داشته باشند؛ امريکا اراده قاطع نشان داده تا در افغانستان صلح بيايد و اعلان آتش‌بس از سوي طالبان چراغ سبز براي صلح است.»

پس از آن‌که حکومت افغانستان از 27 ماه رمضان تا 5 عيد آتش‌بس را اعلان کرد؛ به دنبال آن طالبان روز شنبه با نشر اعلاميه‌اي به جنگجويان اين گروه دستور داد تا در سه روز عيد فطر آتش‌بس کنند و بر نيرو‌هاي امنيتي افغان حمله نکنند.

همزمان با اين؛ ليزا کورتس، معاون دستيار رييس جمهوري ايالات متحدة امريکا با استقبال از اعلام آتش‌بس حکومت افغانستان در برابر طالبان، مي‌گويد واشنگتن آماده‌است تا در گفت‌وگوهاي صلح با اين گروه شرکت کند.

کورتس گفته‌است؛ ايالات متحده نمي‌تواند جاي‌گزين حکومت و مردم افغانستان در روند صلح شود.

در همين حال، ستيف بروکينگ رييس صلح و آشتي يونما در کابل گفته‌است کميسيون نظامي طالبان نيز به اين باور است که برنده شدن از راه جنگ در افغانستان ممکن نيست.

به گفته او، کساني در حکومت افغانستان و در گروه طالبان استند که با بر هم زدن تلاش‌هاي صلح از ادامه جنگ پول بدست مي‌آورند.

امريکا در حالي ابراز آماده‌گي گفت‌وگو با طالبان را مي‌کند که اين گروه پيش از اين از امريکا خواسته بود تا وارد مذاکره مشروط با طالبان شوند اما امريکا آنان را به حکومت افغانستان راجع کرد.

قاري يوسف احمدي سخنگوي گروه طالبان به راديو آزادي گفت؛ اگر امريکا به گفت‌وگو‌هاي صلح صادق است پس به گفته وي به مسوولان سياسي طالبان مراجعه کرده و پروسه را آغاز کنند.

بارنت روبين، يک تحليلگر امريکايي به اين باور است که پاکستان، روسيه، چين و ايران با طالبان روابط ديپلوماتيک دارند و نمي‌گذارند افغانستان به ثبات برسد زيرا با ثبات شدن افغانستان به معناي با ثبات شدن پايگاه ارتش امريکا در قلب منطقه‌است.

برخي از کارشناسان سياسي افغان نيز مي‌گويند، بايد گفت‌وگو‌هاي صلح به رهبري و مالکيت افغان‌ها انجام شود.

احمد سعيدي يکي از اين کارشناسان چنين مي‌گويد:«اگر مذاکره و صلح را امريکايي‌ها تحت مديريت و رهبري افغان‌ها حمايت کنند کار خوبي است اما اگر مستقيماً امريکا با طالبان داخل مذاکره شود؛ پس استقلال و حاکميت ملي افغانستان زير سؤال خواهد رفت.»

اقاي سعيدي تاکيد مي کند که امريکا بايد طالبان را وادار کند تا مستقيم با حکومت افغانستان در ميانجيگري با واشنگتن مذاکره کنندِ زيرا به گفته وي طالبان تنها حاضر به گفت‌وگو با امريکا اند نه حکومت افغانستان.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید