امريکا حملات ضد داعش در افغانستان را افزايش مي‌دهد

 

همزمان با آتش بس موقت دولت و طالبان، فرمانده نيروهاي امريکايي در افغانستان گفته است که عمليات هاي شان را در برابر داعش افزايش مي‌دهند.

به گزارش آوا، جنرال جان نيکلسون؛ فرمانده نيروهاي ناتو و امريکايي در افغانستان، روزگذشته در بروکسل؛ جايي که نشست وزيران دفاع ناتو برگزار شد، گفت که نيروهاي اين سازمان از آتش بس حکومت افغانستان حمايت و پيروي مي کنند؛ اما در صورت بروز حمله از خود دفاع خواهند کرد و ناظر تحرکات اين گروه خواهند بود.

اين جنرال امريکايي همچنين افزود که عمليات‌هاي شان در شرق کشور در برابر گروه داعش را شدت مي‌بخشند.

نکلسون به خبرنگاران گفت: ما در جريان يک حمله تهاجمي در برابر گروه داعش در ننگرهار هستيم. اين حملات ادامه مي يابند و دقيقاً در زمان آتش بس با طالبان، شدت مي گيرد.

جيمز متيس؛ وزير دفاع امريکا نيز در حاشيه نشست ناتو گفته است که اين نيروها هنگام آتش بس با طالبان، مي توانند توجه شان را به گروه داعش بيشتر کنند.

پيشتر يک مجموعه بيش از دو هزار نفري عالمان ديني افغانستان در خيمه لويه جرگه فتواي مشترک صادر کردند و با حرام خواندن حملات انتحاري و جنگ در افغانستان، از طالبان مسلح و حکومت خواهان صلح و آتش بس فوري شدند. اين مجموعه در پايان شاهد يک حمله انتحاري نيز بود که در آن بيش از 15تن به شمول عالمان ديني جان باختند؛ اما طالبان مسوولت آن حمله را نپذيرفتند.

به دنبال آن، رييس جمهور غني با حمايت از اين فتوا، از 27 رمضان تا پنجم عيد در برابر طالبان آتش بس اعلام کرد و اين تصميم از سوي جامعه جهاني مورد استقبال قرار گرفت.

ديروز شنبه گروه طالبان نيز که فتواي عالمان ديني را پيش از اين رد کرده بودند، بدون اشاره به آتش بس حکومت، در خبرنامه اي اطلاع دادند که بخاطر احترام عيد و برپايي عبادات مردم افغانستان، سه روز عيد را آتش بس کرده و بر نيروهاي افغان حملات تهاجمي شان را متوقف مي کنند؛ اما اين حملات شان بر نيروهاي خارجي ادامه خواهد داشت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید