تمديد حمايت ناتو از نظاميان افغانستان تا 2024

 

حمايت ناتو از افغانستان تا سال 2024 ادامه خواهد داشت. ينس استولتنبرگ، دبير کل ناتو در بروکسل مي‌گويد، با وجود حملات در گوشه‌وکنار کشور که غيرنظاميان و نظاميان هدف قرار مي‌گيرند، نيروهاي امنيتي افغانستان پيشرفت قابل‌توجهي کرده‌اند و اين پيشرفت‌ها در راه‌اندازي عمليات‌ها و حملات هوايي نيروهاي امنيتي بيشتر محسوس است.

آقاي استولتنبرگ مي‌گويد که بر بنياد تصميم اين دور از وزيران دفاع ناتو، کمک‌هاي مالي و نظامي در سطح کنوني با افغانستان ادامه خواهد داشت، با اين حال تصميم نهايي در نشست ماه آيندة سران ناتو اتخاذ خواهد شد.

دبيرکل ناتو مي‌افزايد که حمايت ناتو از افغانستان به هدف تأمين اصلاحات، مبارزه با فساد، حفظ دست‌آوردهاي حقوق‌ بشري‌، مبارزه با هراس‌افگني و پيشگيري از تهديدات است.

ينس استولتنبرگ با اشاره به نقش شماري از کشورها در جنگ افغانستان مي‌گويد که در نشست وزيران دفاع ناتو روي راهبرد منطقه‌يي گفت‌وگو شد و ناتو از کشورهاي منطقه مي‌خواهد تا حامي حکومت وحدت ملي باشند.

جيمز متيس، وزير دفاع امريکا نيز در اين نشست خبري حضور يافت. آقاي متيس مي‌گويد که در نشست وزيران دفاع ناتو تصميم‌هاي سازنده‌يي در بخش حفظ دموکراسي گرفته شد و تصميم‌هاي کليدي در نشست سران اتخاذ مي‌شود.

به گفتة وزير دفاع امريکا، در نشست ديروز وزيران دفاعِ اين سازمان، 41 عضو ناتو بر ادامة تعهدات‌شان با افغانستان تأکيد کرده‌اند.

وزير دفاع ايالات متحده نيز هدف از آتش‌بس حکومت افغانستان با طالبان را زمينه‌سازي براي تأمين صلح عنوان مي‌کند. او موضع حکومت در برابر طالبان را نيرومند مي‌داند و مي‌گويد، با اين که طالبان حملات خونيني را سازمان‌دهي کردند، اما در کل اين گروه در اجراي برنامه‌هايش موفق نبوده و اين عدم موفقيت نتيجة همکاري نيروهاي امريکايي و ناتو با نيروهاي امنيتي افغانستان است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید