کاروان صلح هلمند به کابل رسيد

 

شماري از ساکنان ولايت هلمند که از حدود 34 روز قبل کاروان صلح را از اين ولايت راه اندازي کرده بودند، ديروز دوشنبه به شهر کابل رسيدند.

اين کاروان براي رسيدن به کابل حدود 700 کيلومتر را پياده پيمودند تا به پايتخت افغانستان رسيدند.

ابتکار اين برنامه را اقبال خيبر، دانشجوي 27 ساله رشته پزشکي به عهده دارد که همراه با هفت نفر ديگر شامل قيس هاشمي، پاچاخان، بهلول خان، عبدالسلام بيان، لعل محمد زهير، سردارمحمد سروري و قدرت الله همدرد از هلمند با پاي پياده به طرف کابل راه افتادند.

اين کاروان هفت نفري با گذشت از ولايت‌هاي مختلف افغانستان اکنون به 77 نفر رسيده اند و هدف اصلي اين راه رفتن طولاني تأمين صلح در افغانستان است.

اين کاروان صلح براي رسيدن به کابل مشکلات زيادي را پشت سرگذاشته‌اند، بيشتر اين مدت روزه دار بوده و از دشت‌هاي سوزان جنوب افغانستان عبور، ده‌ها شهر و روستاي کوچک و بزرگ را به پشت سرگذاشته‌اند.

بيشتر مسيري را که اين “کاروان صلح” طي کرد تحت حاکميت گروه طالبان است. به گفته اعضاي اين کاروان طالبان نيز در اين مسير به آنان گفته که آنها نيز از جنگ و از عمل کردن به دستور کساني که نمي‌شناسند و از نزديک نديده‌اند، خسته‌اند.

يکي از اعضاي اين گروه لعل محمد زهير است که جنگ هر دوچشمش را از او گرفته است.

در نخستين روزهاي سال نو خورشيدي، مسابقه کشتي در شهر لشکرگاه مرکز ولايت هلمند به مناسب جشن نوروز بر پا بود که انفجار انتحاري در محل برگزاري مسابقه رخ داده و جان 13 نفر را گرفت. بعد از اين حادثه جمعي از اهالي لشکرگاه خيمه تحصن برپا کردند و خواهان برقراري آتش‌بس در ولايت هلمند شدند.

معترضان اعلام کردند که با کارواني از نيروي انساني به ولسوالي موسي‌قلعه، مرکز اقتدار طالبان خواهند رفت، ولي گروه طالبان هشدار داد که حاضر نيست امنيت اين کاروان را تامين کند.

اين کاروان مسير کابل را انتخاب کردند و بعد از 34 روز پياده روي به کابل رسيدند.

اين کاروان از دشت‌هاي سوزان جنوب افغانستان پياده عبور کرده‌اند.

اعضاي اين کاروان خواستهاي مشخص از طرفهاي درگير در افغانستان دارند. برقراري آتش‌بس، مشخص شدن محلي براي گفت‌و‌گوي دو طرف درگير، تشکيل حکومت مشترک و سرانجام توافق بر سر تعيين جدول زماني، خروج نيروهاي خارجي از افغانستان.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید