آیا خلافت جای‌گزین امارت خواهد شد؟

 

 

لطیف آرش

قسمت دوم

شاخه خراسان داعش:

درمورد داعش و فعالیت‌های آن در افغانستان نظریات گوناگون وتا حدودی متضاد میان نخبه‌گان وآگاهان امور سیاسی این کشور وجود دارند، عده‌ای به این باور هستند که داعش در افغانستان وجود ندارد و درصورت که وجود هم داشته باشد با دولت اسلامی”داعش اسبق”مرکزی که در سوریه و عراق مستقر هستند هیچ پیوند فکری و تشکیلاتی ندارد.
در اواخر سال 2013 حکیم الله محسود رهبر تحریک طالبان پاکستان در اثر حمله هواپیمای بی سرنشین در وزیرستان کشته شد، با کشته شدن وی این گروه به سه بخش تقسیم گردید.

1- تحریک طالبان پاکستان به رهبری ملا فضل الله
2- گروه جماعت الاحرار به رهبری خالد عمر خراسانی

3- مجاهدین ارکزی به رهبری حافظ سعید خان ارکزی

از میان گروه‌های یاد شده مجاهدین ارکزی در اواسط 2014 با ابوبکر البغدادی بیعت کردند. بغدادی بیعت آن‌ها قبول و حافظ سعید خان را به صفت والی خراسان (افغانستان، پاکستان، بنگلادیش و قسمت‌های از هند) مقرر کرد.

در سال 2016 مجله دابق (نشریه مرکزی داعش) با حافظ سعید خان ارکزی یک مصاحبه ویژه انجام داد، حافظ سعید در آن مصاحبه از حملات مدهش علیه شیعیان افغانستان در آینده نزدیک هشدار داده بود. دو ماه پس از این مصاحبه گروه خراسان دولت اسلامی گردهمایی مسالمت آمیز اعضای جنبش روشنایی را در دهمزنگ آماج دو حمله انتحاری قرار داد که به اثر آن بیش از پنجاه تن شهید و مجروح شدند. در خلال سه سال گذشته داعش حملات متعددی را علیه اهداف شیعیان در کابل، هرات و مزار شریف انجام داد که به گونه نمونه از حمله بر(مسجد امام زمان، باقر العلوم، الزهرا، جوادیه و…) می‌توان نام برد، اخبار تمامی حملات یاد شده از طریق پایگاه‌های خبری داعش مستقر در عراق و سوریه خصوصاً خبر گزاری اعماق پخش و نشر گردیده است. با درنظرداشت مسایل فوق معلوم می‌شود که گروه خراسان با گروه موسوم به دولت اسلامی “داعش اسبق” که در عراق مستقر است رابطه فکری و تشکیلاتی دارد.

پس از اعلام موجودیت شاخه خراسان اعضای این گروه از منطقه ارگزی اجنسی به ولسوالی اچین ولایت ننگرهار آمدند و مناطق نسبتاً وسیع را در این ولسوالی تصرف کردند. با گذشت زمان فعالیت این گروه به ولایت‌های کنر، نورستان و ولایت‌های شمالی افغانستان از جمله فاریاب و جوزجان نیز گسترش یافت.

رابطه طالبان و داعش:

گروه خراسان از همان ابتدا در سطح رسانه‌های اجتماعی و چاپی طالبان را مورد حملات شدید لفظی قرار داد و این گروه را دست نشانده و مزدور سازمان استخبارات پاکستان عنوان کرد و جنگ علیه آن‌ها را جهاد اعلام نمود.

گروه طالبان در ابتدا به این فعالیت‌های شاخه خراسان اهمیت قایل نشدند، اما باگذشت زمان رهبری طالبان تصمیم گرفت که جنجال برخاسته را از طریق مسالمت آمیز حل نماید، از همین رو در سال 2016 میلادی، ملا اخترمحمد منصور، نامه‌ای به ابوبکر البغدادی “بنیان گذار گروه داعش” نوشت و از او خواست که در امور افغانستان مداخله نکند، اما محمد العدنانی سخن‌گوی گروه داعش در یک نوار صوتی به طالبان گفت که اگر با خلیفه بیعت نکنید و از اعمال گذشته شان اظهار ندامت ننمایید، از سوی سربازان خلافت تحت عنوان” باغی خلافت” کشته خواهند شد.

پس از این موضع گیری نبرد میان گروه طالبان و شاخه خراسان گروه داعش قطعی گردید و نخستین جنگ میان آن‌ها در سال 2016 در منطقه سپین‌غر ولایت ننگرهار در شرق افغانستان صورت گرفت که تا هنوزهم این نبردها در مناطق مختلف ننگرهار و بعضاً در ولایت‌های کنر و هم‌چنان در ولایت فاریاب و جوزجان در شمال افغانستان ادامه دارد.

ادامه دارد

اشتراک گذاری:

نظر بدهید