انتخابات سرنوشت ساز ترکيه آغاز شد

 

انتخابات يکشنبه 24جون در ترکيه، انتخاباتي سرنوشت ساز در تاريخ سياسي اين کشور است. ترک ها بايد ميان حکومت تک فردي و دموکراسي پارلماني انتخاب کنند. در اين روز انتخابات رياست جمهوري و پارلماني همزمان برگزار شده است.

محرم انجه نامزد رياست جمهوري از «حزب جمهوري مردم»، جدي ترين چالش براي اردوغان است.

در اين انتخابات از حدود 60 ميليون شهروند واجد شرايط راي دهي خواسته شده است تا در انتخابات اشتراک کنند. با اين انتخابات، نظام رياستي تثبيت مي شود. در اين نظام صلاحيت ها براي تشکيل و اداره حکومت، از پارلمان به رييس جمهور انتقال مي يابد. رييس جمهور در آينده به عنوان رييس دولت و رييس حکومت از صلاحيت ها و اختيارات وسيعي برخوردار خواهد بود. به اين وسيله مقام نخست وزيري لغو مي شود.

اصلاحات در قانون اساسي ترکيه مهم‌ترين پروژه سياسي رجب طيب اردوغان رييس جمهور بوده است. او اميدوار است که براي يک دور ديگر در اين مقام ابقا شود و حزب اسلامي محافظه کار عدالت و توسعه  او اکثريت کرسي ها را در مجلس بزرگ ملي ترکيه به دست آورد.

گروه هاي اپوزيسيون با نامزد مشترک شان محرم انجه از حزب جمهوري مردم (CHP) در اين انتخابات يک چالش بزرگ را براي اردوغان تشکيل داده اند.

انجه راي خود را قبل از چاشت ديروز در شهر زادگاهش يالوا در استانبول به صندوق انداخت و گفت: «من بهترين آرزوها را براي ملت خود دارم».

براساس نظر سنجي ها، اين رهبر «حزب جمهوري مردم» از نگاه چانس پيروزي در مقام دوم قرار دارد.

صلاح الدين دميرتاش، نامزد رياست جمهوري از حزب طرفدار کردها «حزب دموکراتيک خلق» (HDP) که از سال 2016 به اين سو با اتهام تروريسم در زندان به سر مي برد، رايش را نيز در زندان به صندوق آرا ريخت. او از سال 2016 تاکنون، به مبارزات انتخاباتي اش از سلول زندان ادامه داده است. او بعد از راي دادن گفت: «من اميدوارم که از هر راي در خدمت دموکراسي در کشور ما استفاده شود».

حدود سه ميليون از شهروندان ترکيه در روزهاي اخير در خارج راي داده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید