مجلس سنا: طالبان غلامان پاکستان‌اند

 

اعضاي مجلس سناي افغانستان ضمن استقبال از اعلام حمايت عربستان سعودي از روند صلح افغانستان، خواستار اقدام عملي آن کشور، در راستاي تأمين صلح در افغانستان شد.

فضل‌هادي مسلم‌يار رييس مجلس سنا در نشست روز يکشنبه (3 سرطان) اين مجلس از اعلام حمايت شاه سعودي و امامان حرمين شريفين، از روند صلح افغانستان و تمديد آتش بس دولت و گروه طالبان ابراز قدرداني کرد.

آقاي مسلم يار گفت: «اعلام حمايت ملک سلمان شاه عربستان سعودي و امامان حرمين از تمديد آتش بس در افغانستان و حرام خواندن جنگ در افغانستان در خطبه‌هاي نماز جمعه مکه مکرمه و مدينه منوره کار ساده‌‌اي نيست.»

او تاکيد کرد که عربستان سعودي پس از 17 سال موقف خود را به صورت واضح در مورد جنگ افغانستان اعلام کرده و براساس همين فيصله امامان حرمين شريفين نيز جنگ افغانستان را حرام اعلام کرده و از طرف‌هاي درگيري جنگ خواستار تأمين صلح شده‌اند.

رييس مجلس سنا خاطر نشان کرد که جنگ افغانستان ريشه در پاکستان دارد و از عربستان سعودي خواست که با استفاده از نفوذ خود بالاي پاکستان فشار بياورد تا پاکستان دست از ادامه حمايت از گروه‌هاي تروريستي به ويژه طالبان بردارد.

در همين حال، برخي ديگري از اعضاي مجلس سنا مي‌گويند که عربستان سعودي منحيث يک کشور مهم و تأثير گذار اسلامي، بايد در راستاي تأمين صلح در افغانستان اقدام جدي نمايد.

زلمي زابلي يک عضو مجلس سنا در اين نشست گفت: «از موقف اخير عربستان سعودي در مورد جنگ افغانستان استقبال مي‌کنيم و از رهبران آن کشور مي‌خواهيم که قدم‌هاي عملي بردارد و از هر طريق ممکن بالاي پاکستان فشار وارد کند تا از ادامه جنگ در افغانستان دست بکشد.»

آقاي زابلي افزود، عربستان سعودي به عنوان يک کشور مهم اسلامي که بر پاکستان نيز نفوذ قابل توجه دارد، مي‌تواند از راه‌هاي مختلف بالاي اسلام آباد فشار وارد کند.

به گفته او، اگر عربستان سعودي بالاي پاکستان فشار وارد کند تا طالبان را مجبور به صلح کند، نتيجه خواهد داد؛ زيرا طالبان آزاد نيستند و غلامان پاکستان اند.

جمعه الدين گيانوال ديگر عضو مجلس سنا گفت: «از موقف امامان حرمين شريفين در مورد جنگ افغانستان ابراز تشکر مي‌کنيم؛ اما حکومت افغانستان بايد از عربستان سعودي بخواهد تا آن کشور در راستاي تأمين صلح در افغانستان گام‌هاي عملي بردارد.»

آقاي گيانوال نيز تاکيد کرد که نقش عربستان سعودي در کشورهاي اسلامي مهم است و اگر اين کشور عملاً اقدام کند، مي‌تواند در تأمين صلح در افغانستان مؤثر واقع شود.

او گفت که عربستان سعودي بر امريکا نيز نفوذ قابل توجه دارد و اگر بخواهد مي‌تواند در تأمين صلح افغانستان کمک کنند.

پس از مثبت خواندن آتش بس توسط ملک سلمان شاه سعودي و تقاضا براي تمديد آتش بس ميان دولت و طالبان، امامان حرمين شريفين نيز در خطبه‌هاي نماز جمعه گذشته خود جنگ افغانستان حرام خوانده و خواستار تأمين صلح در کشور شدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید