تمديد آتش بس يک‌جانبه با طالبان تلفات نيروهاي امنيتي را افزايش داده است

 

هرچند آتش بس ده روزه يک‌جانبه حکومت با گروه طالبان پايان يافت، اما اين اقدام حکومت با اعتراض‌هاي جدي در محافل سياسي و نشست‌هاي رسانه‌يي همراه شد.

در تازه ترين مورد، شماري از اعضاي مجلس سنا مدعي شدند که تمديد آتش بس يک‌جانبه از سوي حکومت در برابر گروه طالبان، سبب افزايش چشم‌گير تلفات نيروهاي امنيتي در ولايت‌هاي افغانستان شده است.

محمد علم ايزديار معاون اول مجلس سنا در نشست عمومي روز سه‌شنبه (5 سرطان) اين مجلس گفت که تمديد آتش بس يک‌جانبه از حکومت تلفات نيروهاي امنيتي را بالا برده است.

آقاي ايزديار هم‌چنان گفت: «تمديد آتش بس يک‌جانبه از سوي حکومت زيان کلاني را متوجه شهروندان افغانستان به ويژه نيروهاي امنيتي ساخته و مقام‌هاي امنيتي بايد متوجه اين مسأله باشند.»

او، افزود که حکومت بايد دلايل افزايش تلفات نيروهاي امنيتي را به شهروندان اين کشور واضح سازد که آيا در نتيجه تمديد آتش بس، تلفات نيروهاي امنيتي بالارفته است و يا کدام دلايل ديگر وجود دارد.

به گفته او، تمديد آتش بس يک‌جانبه آتش بس از يک سو آمار تلفات نيروهاي امنيتي را به شدت افزايش داده  و از جانب ديگر روحيه نيروهاي امنيتي در ميدان‌هاي جنگ را نيز به شدت پايين آورده است.

عبدالله قرلق عضو مجلس سنا ديگر نيز گفت که تمديد آتش بس يک‌جانبه از سوي حکومت به معناي آن است که نيروهاي امنيتي منتظر باشند تا از سوي افراد گروه طالبان کشته شوند.

آقاي قرلق تصريح کرد که پس از تمديد آتش بس تنها در ولايت کندز در شمال افغانستان، 20 تا 22 سرباز امنيتي توسط افراد گروه طالبان به شهادت رسيده اند و اين موضوع نگراني‌هاي جدي را در ميان شهروندان افغانستان ايجاد کرده است.

او، با تاکيد  که شهروندان افغانستان از جنگ خسته شده اند و همه صلح مي‌خواهند، اما مردم صلح با عزت و از دريچه قوت مي‌خواهند نه اين که هر معامله‌اي توسط مقام‌هاي حکومتي با مخالفان مسلح حکومت به بهانه صلح انجام شود.

اما، مصطفي ظاهر عضو ديگر مجلس سنا گفت که روند صلح بايد به صورت مطلق پشتيباني شود و شهروندان افغانستان تخطي‌هاي گروه طالبان از آتش بس حکومت را مجبوراً قبول کرده اند.

آقاي ظاهر تمديد آتش بس يک‌جانبه حکومت را يک فرصت طلايي براي گروه طالبان خواند و تاکيد کرد که کشورهاي جهاني و منطقه‌‌اي مانند عربستان، چين و امريکا از اين تصميم حکومت حمايت کرده اند.

فضل‌هادي مسلم يار رييس مجلس سنا نيز با اشاره به اين که آتش بس يک‌جانبه حکومت در حال پايان يافتن است، گفت: “درحالي که ما طرف‌دار صلح هستيم و صلح را يک ضرورت جدي مي‌دانيم و به اين فکر هستيم که بدون صلح در کشور جنگ خاتمه نمي‌يابد؛ همين‌طور به دفاع از کشور ضرورت داريم.”

آقاي مسلم يار افزود که نيروهاي امنيتي نبايد در برابر تعرضات دشمن بي تفاوت باشند.

پس ختم آتش بس يک هفته‌‌اي حکومت و سه روزه گروه طالبان در روزهاي عيد سعيد فطر، حکومت افغانستان به صورت يک‌جانبه اين آتش بس را به مدت ده روز ديگر تمديد کرد. قرار است تا دو روز ديگر آتش بس يک‌جانبه حکومت به پايان برسد.

اين در حاليست که وزارت دفاع افغانستان تاکيد کرده است که آتش بس ده روزه حکومت تاثيرات خود را بر طالبان نيز داشته و تقربآ هفتاد درصد حملات طالبان در روزهاي که آتش بس بود کم شده است، اما با اين وجود گروه طالبان در برخي مناطق اين کشور بر پاسگاه‌هاي امنيتي حملات تهاجمي خود را داشته اند.

در چند روز گذشته گزارش‌ها حاکي از افزايش تلفات نيروهاي امنيتي در ولايت‌مختلف کشور را داشت که اين موضوع از يک‌سو سبب نگراني شهروندان کشور شده و از جانب ديگر اين اقدام حکومت با اعتراض‌هاي جدي روبرو شد.

در تازه ترين مورد 17 پاسگاه امنيتي را گروه طالبان در ولسوالي جلريز ولايت ميدان وردک به تصرف خود دراوردند که در پي حمله گروهي طالبان براين پاسگاه‌ها شماري از نيروهاي امنيتي کشته و زخمي شدند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید