نتیجه‎ی آتش بس یک جانبه حکومت با طالبان!

 

آتش بس یک‌جانبه حکومت که به مدت ده روز در برابر گروه طالبان اتخاذ شده بود، روز جمعه(8سرطان) به پایان رسید. گروه طالبان در این مدت بر پاسگاه‌های امنیتی و مراکز ولسوالی‌ها در مناطق مختلف افغانستان حملات گروهی داشتند و در پی این حملات، بیش از 100 نیروی امنیتی کشته و ده‌ها تن دیگر شان زخمی شدند.

اعلام آتش پس یک جانبه حکومت، پس از پایان آتش پس سه روزه گروه طالبان که در روزهای عید سعید فطر صورت گرفت، با انتقادهای جدی از سوی آگاهان امور، فعالان مدنی و شهروندان افغانستان همراه بود. بسیاری از آگاهان امور تاکید داشتند که محمد اشرف غنی با این اقدام‌اش روحیه نیروهای دفاعی و امنیتی را در میدان‌های جنگ ضعیف ساخته است و در حقیقت به گروه طالبان روحیه داده است.

برخی از شهروندان افغانستان نیز این اقدام حکومت را تسلیم دهی پاسگاه‌های امنیتی به گروه طالبان عنوان کرده بودند، اما مقام‌های وزارت دفاع و امور داخله با آن که می‌پذیرند گروه طالبان آتش بس را مراعات نکرده و بر پاسگاه‌های امنیتی در روزهای آتش بس حکومت حملات تهاجمی داشته اند، اما مدعی اند که در این روزها از میزان حملات طالبان بر نیروهای ارتش و پولیس در ولایت‌های افغانستان کاسته شده است.

این در حالیست که گروه طالبان پس از پایان آتش بس سه روزه خود، در چهارم عید با نشر خبرنامه‌ای تاکید کرده بودند که آنان آتش بس را به پیشنهاد حکومت نه بل به خاطر شهروندان افغانستان اعلام کرده اند.

اما به هر حال آنچه مشخص است این که آتش بس ده روزه حکومت در برابر گروه طالبان، نتایج مثبت نداشته و آن‌گونه که گزارش‌ها حاکی بود از شدت جنگ نه تنها کاسته نشد، بل گروه طالبان با استفاده از این آتش بس از یک‌سو مواضع خود در ولایت‌ها را مستحکم ساختند و از جانب دیگر بر نیروهای امنیتی با شدت بیشتر حملات شان را انجام دادند که این مسأله سبب افزایش تلفات نیروهای امنیتی در ولایت‌های افغانستان نیز گردید.

در تازه ترین مورد روز چهارشنبه گروهی از طالبان در مناطق مرزی ولایت تخار با تاجیکستان بر پاسگاه‌های امنیتی حمله کرده و دست‌کم 20 نیروی امنیتی را به قتل رساندند.

محمد اشرف غنی همواره تصامیم‌اش را بدون مشوره با مقام‌های حکومتی اعلام کرده و بسیاری از برنامه‌های او توأم با احساسات همراه بوده است که نتایج‌اش زیان‌بار بوده است و در مورد جنگ و صلح با مخالفان مسلح حکومت نیز در سه سال گذشته تصامیم‌اش بدون طرح و راه‌برد بوده است که نتیجه آن تصرف 50 درصد خاک این کشور به دست گروه طالبان است.

آنچه از پایان آتش بس یک‌جانبه حکومت در ده روز گذشته،  اگر بررسی شود، تنها کشته شدن صدها نیروی امنیتی و تصرف ده‌ها پاسگاه امنیتی به دست گروه طالبان بوده که از آن جمله سقوط 16 پاسگاه امنیتی تنها در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک است، اما در پهلوی آن، گروه طالبان با استفاده از این آتش بس به راحتی توانستند سنگرهای خود را مستحکم سازند و در حملات شان مقداری سلاح و مهمات نیروهای امنیتی را نیز به دست آوردند که با این مهمات می‌توانند مدت‌ها در برابر نیروهای امنیتی بجنگند. اما این که حکومت به خصوص محمد اشرف غنی از این اقدام‌اش چه برداشت خواهد داشت، هرچه باشد مردم افغانستان می‌دانند و آن را به خیر کشور و نیروهای امنیتی نمی‌دانند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید