اتحاديه اروپا در مورد مسأله مهاجران غيرقانوني به توافق رسيد

 

روز جمعه سران اتحاديه اروپا موفق شدند پس از گفت‌وگوهاي دامنه‌دار در بروکسل، مقر اين اتحاديه، که 9 ساعت به طول انجاميد، در مورد موضوع مهاجرت سرانجام به توافق‌هايي برسند.

توافق تازه در مقر اتحاديه اروپا يک روز پس از آن حاصل شد که نخست وزير آلمان هشدار داد که چالش مهاجرت به اين قاره، مي‌تواند سرنوشت اتحاديه اروپا را تعيين کند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، بر طبق توافق روز جمعه، کشورهاي اتحاديه اروپا قرار است از اين پس مسووليت مهاجراني را که با قايق به سواحل جنوبي اين اتحاديه مي‌رسند، به‌ طور مشترک برعهده گيرند.

اين امر به‌ويژه از درخواست‌هاي اصلي «جوزپه کونته»، نخست‌ وزير ايتاليا، بود که دولت مخالف مهاجرت او يک ماه است در اين کشور بر سر کار آمده‌ است. آقاي کونته پس از توافق جمعه گفت که ايتاليا ديگر تنها نيست، ما راضي هستيم.

ايجاد مراکز مشترک رسيدگي به درخواست پناهنده‌گي و مهاجرت در کشورهاي عضو و تقويت نظارت بر مرزهاي اتحاديه اروپا با کشورهاي غير عضو از ديگر موارد مورد توافق جديد است.

در کنار ايجاد مراکز مشترک، کشورهاي اتحاديه هم‌چنان قول دادند که جابه‌جايي پناهنده‌گان بين کشورهاي عضو اتحاديه را محدود کنند، اما تأکيد کردند که همه اين تعهدات «داوطلبانه» خواهد بود و الزام قانوني در کار نيست.

در اين روز هم‌چنان توافق شد که مراکزي خارج از اروپا، به احتمال زياد در شمال آفريقا، براي رسيده‌گي به درخواست‌هاي پناهنده‌گي برپا شود تا از فشار به مراکز مشابه در اروپا کاسته شود.

سران 28 کشور اتحاديه اروپا هم‌چنان موافقت کردند که مرزهاي خارجي اين اتحاديه را تقويت کنند و کمک‌هاي مالي به ترکيه، مراکش و ديگر کشورهاي شمال آفريقا براي جلوگيري از مهاجرت به اروپا را افزايش دهند.

اتحاديه اروپا از سال 2014 با سيل پناه‌جويان از کشورهاي خاورميانه و آفريقايي مواجه است و بين اعضاي اين اتحاديه در خصوص چگونگي حل مسايل مربوط به مهاجران اختلاف نظر وجود دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید