تاکید بر مذاکره با طالبان؛ تکرار اشتباه گذشته است

 

مقام‌های امریکایی بار دیگر بر مذاکره گروه طالبان با حکومت افغانستان تاکید کرده و رد گفت‌وگوهای صلح از جانب طالبان با حکومت افغانستان را غیر قابل تصور عنوان کرده اند.

الیس ویلز معاون وزیر امور خارجه امریکا برای کشورهای آسیای میانه و جنوب آسیا که به افغانستان سفر کرده بود، بار دیگر تاکید کرده است که فشارها بر گروه طالبان به خاطر پاسخ آن‌ها به پیشنهاد صلح رییس جمهوری افغانستان در مورد مذاکرات صلح، روبه افزایش است.

او هم‌چنان گفته است که آن شمار از رهبران طالبان که در خاک پاکستان زنده‌گی دارند، گفت‌وگوهای صلح با حکومت افغانستان را رد کرده اند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که آگاهان امور و شهروندان افغانستان تاکید دارند که گفت‌وگو با گروه طالبان بدون حل تنش‌ها میان کابل- اسلام‌آباد به نتیجه نخواهد رسید و حکومت افغانستان با تاکید بر گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان تنها وقت کشی می‌کند، زیرا گروه طالبان به دستور و حمایت سازمان استخبارات و حکومت پاکستان در افغانستان می‌جنگند و از خود اراده و صلاحیت مذاکره کردن با حکومت این کشور را ندارند.

این درحالیست که محمد اشرف غنی در سخن‌رانی که به مناسبت پایان آتش بس یک‌جانبه با گروه طالبان داشت، بار دیگر به گفت‌وگوهای، “بین‌الافغانی” باگروه طالبان تاکید کرد و گفت که حاضر است سران طالبان در هر جا که بخواهند با آنان مذاکره کند؛ اظهارات و پیشنهادی که طالبان همواره با انجام حملات تروریستی و کشتار غیر نظامیان پاسخ آن را داده اند.

در ماه‌های پسین محمد اشرف غنی تلاش‌ها برای باز کردن باب مذاکره با مخالفان مسلح‌ حکومت‌اش را شدت بخشیده است، اما آنچه مشخص است این که گروه طالبان به صلح و مذاکره باور ندارند و کشتار و دهشت افگنی آن هم به دستور و با حمایت، همسایه اهریمن صفت افغانستان” پاکستان” در کشور می‌جنگند و شهروندان بی‌گناه این کشور را به قتل می‌رسانند. اما این که آقای غنی همواره  به مذاکره با دشمنان مردم افغانستان تاکید می‌کند و آنان را هم‌ فکر و دارای مشترکات می‌خواند، چندان هم ناروشن نیست، زیرا  مشترکات تباری و قومی حس تبار گرایی که او دارد، عملی شدن آن را نسبت به هر امر مهم و کشوری با اهمیت می‌داند و با همین دیدگاه و باور بر اریکه قدرت در افغانستان تکیه زده است.

امروز نه تنها شهروندان افغانستان، بل دنیا به این نتیجه رسیده است که طالبان یک گروه صاحب اختیار در افغانستان نیستند و تنها ماموریت شان کشتن شهروندان این کشور است، بناءً تنها راه پایان دادن به معضل افغانستان نجات یافتن از شر طالبان، بسیج ساختن مردم در برابر آنان است، اما اگر غنی خواهان آمدن صلح در افغانستان و پایان دادن به بحران چهل ساله این کشور است، می‌باید به حل تنش‌های افغانستان با پاکستان اقدام کند و گام‌های عملی برای پایان عقده‌های پاکستان در برابر افغانستان بردارد، او به جای این کار در تلاش است که به بهانه صلح تروریستان طالب را که 17 سال است شهروندان این کشور را به قتل می‌رسانند در بدنه حکومت و قدرت شریک سازد و آنان را بار دیگر بر شهروندان افغانستان حاکم سازد.

با این رویکرد آقای غنی تلاش دارد خواب پایان دادن به بحران چهل ساله افغانستان را به واقعیت تبدیل کند در حالی که تجربه چهل ساله در افغانستان ثابت ساخت که با انحصار گرایی و برتری طلبی‌های قومی هیچ کس نمی‌تواند بر افغانستان حاکم شود و راهی را که او در پیش گرفته است سرمنزل‌اش به بیراهه خواهد انجامید و در نهایت افغانستان بار دیگر به میدان جنگ‌ها مبدل خواهد شد و در چنین وضعیتی بدون شک هیچ کشوری از حکومت افغانستان هم حمایت نخواهد کرد.

++++++++++

اشتراک گذاری:

نظر بدهید