نگرانی از انتخابات مهندسی شده فزونی می یابد

 

با آن که برگزاری انتخابات پارلمانی از مهم ترین موضوع سرنوشت ساز برای افغانستان و آینده این کشور پنداشته می‌شود، اما آن‌گونه که دیده می‌شود، این روزها حکومت و کمیسیون انتخابات به جای تلاش برای برگزاری یک انتخابات شفاف، سالم و سراسری در تلاش ایجاد مشکلات بر سر راه این برنامه هستند.

در تازه ترین مورد، انتقال میلیون‌ها برچسب توسط عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون انتخابات، به ولایت شرقی ننگرهار، نگرانی‌های جدی درمیان شهروندان، آگاهان سیاسی و اعضای مجلس نماینده‌گان به وجود آورده که نشانه‌های از برنامه ریزی برای تقلب از همین اکنون آغاز شده است.

این درحالیست که رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی چند روز پیش، از مداخله محمد اشرف غنی و ارگ در کار این کمیسیون پرده برداشت و گفت حکومت به جای کمک، همواره کار شکنی می‌کند و این مساله سبب شده است که آنان نتوانند، مسوولیت‌های شان در این نهاد را به وجه احسن انجام دهند.
نهادهای ناظر و آگاهان امور، به این باور اند که از اقدام‌های ناشیانه ارگ مشخص است که محمد اشرف غنی هنوز در راستای برگزاری انتخابات صادق نیست و اگر انتخابات را هم برگزار کند، در تلاش است که با گماشتن افراد نزدیک به خودش برای انتخابات ریاست جمهوری آینده زمینه سازی کند و برای عملی کردن این برنامه از هرگونه امکانات استفاده می‌کند.

با وجودی که ماه‌ها از آغاز کار کمیسیون شکایات انتخاباتی سپری می‌شود، اما اشرف غنی تااکنون بودجه عملیاتی درخواست شده از سوی این کمیسیون را پرداخت نکرده است که نادیده گرفتن این حق کمیسیون شکایات انتخاباتی مانع عملی شدن بخش کلان برنامه های کاری این کمیسیون شده است.

این درحالیست که اسنادی که در این چند روز به رسانه‌ها درز کرد، نشان ‌داد که محمد اشرف غنی پس از آن کمیسیون انتخابات، طرح برگزاری انتخابات پارلمانی ولایت غزنی را به شکل حوزه‌یی ساخت، میلیون‌ها افغانی دسترخوان پولی برای اعضای این کمیسیون منظور کرد.

از سویی‌هم ماه‌ها می‌شود که ریاست دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی از سوی سرپرست اداره می‌شود، اما محمد اشرف غنی تااکنون کسی را برای این پست منظور نکرده است. گمانی زنی‌ها بر این است که آقای غنی تلاش می‌کند که در راس پست‌های کمیسیون‌های انتخاباتی که تااکنون خالی مانده اند، افراد نزدیک به خود را بگمارد.

معرفی نشدن کسی در پست دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخابات، آن‌گونه که مسوولان این کمیسیون می‌گویند، سبب “ایجاد اختلال” در روند کاری شان شده است.

این درحالیست که بخش کلان دفترهای ساحویی کمیسیون شکایات انتخاباتی به دلیل معرفی نشدن کمیشنران آن در ولایت‌ها به گونۀ عملی فلج است، زیرا از میان 102 نفر که چندماه پیش کمیسیون شکایات انتخاباتی برای احراز پست‌های کمیشنران ولایتی این کمیسیون به ریاست جمهوری معرفی شده بودند تا اکنون تنها 27 تن آنان به عنوان کمیشنران ولایتی معرفی شده‌اند و در این کار کمیسیون اصلاحات اداری نیز به گفته‌ی کمیسیون شکایات انتخاباتی کار شکنی و وقت کشی می‌کند که به نظر می‌رسد، این نهاد به دستور ارگ این کار را به تعویق انداخته است.

انتخابات پارلمانی 28 میزان، تنها با “چالش امنیتی” روبرو نیست؛ عدم صداقت ارگ، دخالت در کارهای کمیسیون‌های انتخاباتی از جانب محمد اشرف غنی، عدم صداقت کمیسیون انتخابات و حتا گمانه زنی‌ها بر مهندیسی سازی نتایج انتخابات از سوی اعضای کمیسیون انتخابات و هم‌چنان زمینه سازی برای ورود افراد نزدیک به حکومت در پارلمان آینده از موارد جدی به حساب می‌آیند که سلامت انتخابات را از همین اکنون زیر سوال برده است.
با این وجود انتقال برچسب‌های انتخاباتی به صورت غیر قانونی و بدون آگاهی دادن به اعضای کمیسیون انتخابات، توسط رییس کمیسیون انتخابات موضوع دیگریست که تشت رسوایی کمیسیون و حکومت را به زیر انداخت و گمانه زنی‌ها به عدم استقلالیت و صداقت اعضای این کمیسیون در راستای برگزاری انتخابات پارلمانی را به یقین نزدیک کرد. این مساله بدون شک بار دیگر سبب بی اعتمادی شهروندان افغانستان نسبت به عمل‌کردهای کمیسیون انتخابات شده و بار دیگر شهروندان این کشور متوجه عمل‌کرد کمیسیون در تبانی با ارگ شده اند که با “رآی” آنان بازی سیاسی صورت خواهد گرفت و حکومت و کمیسیون در صدد وکیل سازی در پارلمان آینده هستند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید