رهبر «فرقه روز قيامت» در جاپان اعدام شد

 

شکو آساهر، رهبر فرقه روز قيامت، روز جمعه در جاپان به جرم دست داشتن در حمله مرگ‌بار گازي 1995 ميلادي در يک زير زميني شهر توکيو و ارتکاب برخي جرايم ديگر به دار آويخته شد.

با اعدام رهبر فرقه روز قيامت و شش عضو ديگر اين فرقه، فصل يکي از جرايم تکان دهنده در آن کشور که مردم هنوز آن‌را به خاطر دارند، بسته شد.

اعضاي رهبر فرقه روز قيامت به تاريخ 20 مارچ 1995 ميلادي در ساعات پر ازدحام صبح در شهر توکيو گاز سرين را که در خريطه پلاستگي جا به جا شده بود، آن را در داخل يک زير زميني پارکينگ موتر مترو آزاد کردند که در نتيجه آن 13 تن باخت و بيش از 6000 نفر ديگر بيمار شد.

وزير عدليه جاپان روز جمعه از اعدام آساهر 63 ساله و پيروانش خبر داد. روزنامه‌هاي عمده جاپان روز جمعه با نشر اين خبر تيراژ بيشتري داشتند و آن را در ايستگاه‌هاي مترو توزيع کردند.

کيو آيواتا، مادري که دخترش را در حمله گازي 1995 از دست داده بود، به تلويزيون NHK جاپان گفته است که اعدام مرتکبين حمله برايش آرامش بخشيده است.

فرقه روز قيامت علاوه بر حمله گازي مرتکب ساير جرايم شده که در نتيجه آن مجموعا 27 نفر جان باخته اند. علاوه بر اعدام رهبر اين فرقه، شش نفر از پيروان آن در انتظار اعدام اند.

دو تن از اعدام شده‌گان اين فرقه دانش‌منداني بودند که گاز سرين را توليد کرده بودند و يکي از آنان، حمله گازي را انجام داده بود.

وزير عدليه جاپان که حکم اعدام اعضاي فرقه روز قيامت را صادر کرد، گفته است که او اعدام را ساده نمي گيرد، اما شدت جرم که اعضاي اين فرقه ارتکاب شده بود، اعدام آنان را توجيه مي‌کند.

اين فرقه ادعا کرده بود که 10 هزار عضو در جاپان دارد و 30 هزار عضو آن در روسيه فعاليت دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید