هشت تن به جرم هم‌کاري حمله به مجلس، در ايران اعدام شدند

 

رسانه‌هاي ايران به نقل از دادسراي تهران خبر دادند که حکم اعدام هشت تن از کساني که در حمله سال گذشته به ساختمان مجلس و مقبره آيت‌الله خميني با عوامل اصلي هم‌کاري داشتند اجرا شده است.

در خبرنامه‌اي «دادسراي عمومي و انقلاب تهران»  که روزشنبه، (16 سرطان)، به رسانه‌هاي اين کشور فرستاده شده، اشاره‌اي به زمان اجراي اين حکم نشده، اما خبر ارسال حکم آن‌ها براي اجرا، روز جمعه منتشر شده است.

هم‌چنان اسامي اعدام‌شده‌گان سليمان مظفري، اسماعيل صوفي، رحمان بهروز، ماجد مرتضايي، سيروس عزيزي، ايوب اسمعيلي، خسرو رمضاني و عثمان بهروز ذکر شده است.

خبر نامه تصريح کرده است که  مدارک که هم‌کاري اين هشت تن را ثابت مي‌سازد،  مواردي از قبيل پيدا شدن گوشي تلفن يکي از مهاجمان تهران در خانه يکي از متهمان، بدرقه تيم مهاجمان در کرمان‌شاه، هم‌کاري در جابه‌جايي و کمک به اسکان مهاجمان، و هم‌چنان خريد يا نگهداري مهمات جنگي  مي‌باشد.

حکم اعدام اين افراد را يک روز پيشتر رييس دادگاه‌هاي انقلاب تهران اعلام کرده و جرم آن‌ها را «معاونت در بغي» ذکر کرده بود.

در سال 96 دو حمله مسلحانه به ساختمان مجلس شوراي اسلامي و مقبره آيت‌الله روح‌الله خميني صورت گرفت که 17 کشته برجاي گذاشت و به گفته مقام‌هاي ايران، پنج تن از مهاجمان نيز در انفجارهاي انتحاري يا در درگيري با مأموران امنيتي کشته شدند.

گروه داعش مسووليت اين دو حمله را برعهده گرفته بود.

پيش از اين، وزارت اطلاعات ايران، پنج مهاجمي را که در روز حمله کشته شدند با اسامي سرياس، ابوجهاد، رامين، قيوم و فريدون معرفي کرده بود، اما در خبرنامه دادگستري تهران به نام کامل سرياس صادقي و قيوم حق‌پناه اشاره شده است.

از سوي ديگر با وجودي که شمار قربانيان حملات سال گذشته تهران 17 کشته اعلام شده بود، دادسراي تهران از 18 کشته و حدود 40 زخمي ياد کرده است.

پرونده حملات تهران 26 متهم دارد و دادگاه 8 فرد اعدام‌شده حدود دو ماه پيش برگزار شد.

بر اساس گزارش رسانه‌هاي ايران، دادگاه 18 متهم ديگر اين پرونده در ماه‌هاي آينده برگزار خواهد شد.

در طول سال‌هاي اخير، به ويژه پس از حملات سال گذشته تهران، مقام‌هاي امنيتي ايران بارها بدون اشاره به جزئيات از بازداشت شماري از افراد مظنون به ارتباط با داعش در مناطق مختلف ايران خبر داده‌اند

اشتراک گذاری:

نظر بدهید