در 135 ولسوالي هيچ زني نامزد انتخابات شوراهاي ولسوالي نشده است

 

مسوولان کميسيون انتخابات گفته اند، در 135 ولسوالي افغانستان هيچ زني براي انتخابات شوراهاي ولسوالي‌ها خود را نامزد نکرده است.

حفيظ الله هاشمي، عضو و سخن‌گوي کميسيون انتخابات به «بي‌بي‌سي» گفته است، تااکنون براي انتخابات شوراهاي ولسوالي افغانستان 3731 نفر نامزد شده‌اند که 271 نفرشان زنان هستند.

حضور کمرنگ زنان در انتخابات شوراهاي ولسوالي، مقام‌ها را نگران ساخته است. به اساس قانون بايد  از مجموع 389  تن در شوراي‌هاي ولسوالي‌ها، 25 درصد اعضاي اين شوراهاي را زنان تشکيل دهند.

پيش از اين گلاجان عبدال‌بديع صياد، رييس کميسيون انتخابات گفته بود که ناامني، رسم و رواج، شرط داشتن سند فراغت از صنف دوازدهم مکتب و مشخص نبودن وظايف اين شوراها و امتيازات آن‌ها از دلايل عمده حضور کمرنگ نامزدان به خصوص زنان در انتخابات شوراهاي ولسوالي است.

او، اما روز شنبه، در نشستي که با موضوع نقش زنان در انتخابات از سوي وزارت امور زنان در کابل برگزار شده بود، گفت که براي حل اين مشکل تدابيري روي دست خواهند گرفت.

آقاي هاشمي هم‌چنان گفته است، کميسيون براي حل اين مشکل نشستي را برگزار مي‌کند و پيشنهادات مشخصي را با دادگاه عالي و کميسيون نظارت بر تطبيق قانون اساسي شريک مي‌سازد که مي‌تواند شامل تغيير شرايط نامزدي و تمديد ثبت نام نامزدان نيز باشد.

در يکي از اسناد کميسيون انتخابات زير نام “نامزدي زنان، انتخابات پارلماني و شوراهاي ولسوالي” در چنين شرايط تدابيري پيش بيني شده است.

در اين سند آمده: “براي زنان درخواست دهنده که واجد شرايط بوده اما اسناد و معلومات‌شان مکمل نيست، وقت داده مي‌شود تا آن را تکميل کنند. اگر هيچ درخواست دهنده زن واجد شرايط نباشد، براي نامزدي زنان وقت داده مي‌شود. کميسيون از وزارت امور زنان، کميسيون حقوق بشر، نهادهاي جامعه مدني به خصوص نهادهاي حمايت حقوق زنان مي‌خواهد تا زنان واجد شرايط را براي نامزدي ترغيب کنند.”

در همين حال به اساس تقويم انتخاباتي کميسيون انتخابات بايد فهرست ابتدايي نامزدان انتخابات پارلماني و شوراهاي ولسوالي به تاريخ 7 سرطان اعلام مي‌شد.

فهرست ابتدايي نامزدان انتخابات پارلماني اما به تاريخ 12 ماه  سرطان تکميل و اعلام شد. به اساس اين فهرست 2691 نفر از جمله 404 زن براي انتخابات پارلماني نامزد شده‌اند.

فهرست ابتدايي نامزدان انتخابات شوراهاي ولسوالي نيز تاکنون تکميل و اعلام نشده است.

قرار است انتخابات پارلماني پس از سه سال تاخير به تاريخ 28 ميزان سال جاري برگزار شود. انتخابات شوراهاي ولسوالي پيش‌رو نيز اولين دور اين انتخابات است.

به اساس اطلاعاتي که از سوي کميسيون انتخابات به نشر رسيده، تااکنون نزديک به 8.5 ميليون تن، براي راي دهي در انتخابات پارلماني و شورهاي ولسوالي‌هاي 28 ميزان خود را ثبت نام کردند که حدود 33 درصد آن‌ها را زنان تکشيل مي‌دهند

اشتراک گذاری:

نظر بدهید