راه‌پيمايان در فارياب، شاهراه سمنگان – فارياب را بستند

 

ده‌ها تن از باشنده‌گان ولايت فارياب، به ادامه راه‌يپمايي‌هاي شان که وارد پنجمين روز شد، صبح روز شنبه، شاهراه سمنگان – فارياب را به روي موترها بستند.

پس از بازداشت نظام‌الدين قيصاري مسوول نيروهاي خيزش مردمي و سرپرست فرماندهي پوليس فارياب و از افراد نزديک به جنرال عبدال‌رشيد دوستم، توسط نيروهاي امنيتي در شهر ميمنه مرکز ولايت فارياب، صدها تن از باشنده‌گان ولايت‌هاي بلخ، جوزجان، سرپل، فارياب و سمنگان، به جاده ريختند و با شعارهاي ضد حکومتي خواستار رهايي آقاي قيصاري و برگشت جنرال دوستم، معاون اول رياست جمهوري از ترکيه به افغانستان شدند.

صبح روز شنبه (16سرطان) در پنجمين روز اين اعتراضات، طرف‌داران حزب جمعيت اسلامي و حزب وحدت ملي اسلامي در کنار طرف‌داران حزب جنبش ملي اسلامي شامل معترضان شدند و به ادامه راه‌پيمايي شان، شاهراه سمنگان – فارياب را به روي ترافيک بستند.

راه‌پيمايان تاکيد مي‌کنند که حکومت بايد صداي مردم را بشنود درغير آن مسووليت‌هاي بعدي به دوش رييس جمهور غني خواهد بود.

در همين حال، صديق عزيزي، سخن‌گوي والي سمنگان به رسانه‌ها گفته است، معترضان پس از گردهمايي در شهر ايبک وقطع‌نامه‌اي را به خوانش گرفتند وبار ديگر به رهايي آقاي قيصاري تاکيد کردند.

آقاي عزيزي هم‌چنان گفته است، راه‌پيمايان تايرهاي موترها را در آتش زدند و مسير
کابل – شمال را به روي مسافرين بستند.

او افزوده است: « در حال حاضر در جاده عمومي، تايرها را آتش زده  و مسير را بند کرده اند، اما اداره محلي فارياب با هم‌کاري بزرگان اين است تا مسير را باز کنيم».

پيش از اين، راه‌پيمايان مسير بندر تجارتي آقينه را در ولسوالي اندخوي ولايت فارياب بسته بودند.

اين در حاليست که شماري از هواداران حزب جنبش ملي اسلامي در ولايت تخار افغانستان نيز در اعتراض به بازداشت فرمانده قيصاري دست به راه پيمايي زدند و براي چند ساعت شاهراه تخار- کندز را به روي ترافيک بستند.

پس از بازداشت نظام الدين قيصاري از سوي نيروهاي امنيتي، مقام‌هاي حکومتي، دليل بازداشت اين او را، عملکرد «فراقانوني» خوانده و گفته است آقاي قيصاري بايد در دادگاه بر اتهام‌هاي که بر او وارد است پاسخ دهد

اشتراک گذاری:

نظر بدهید