جنرال دوستم را به افغانستان مي‌آوريم

 

«ايتلاف نجات براي افغانستان» به حکومت هشدار داد که اگر زمينه بازگشت جنرال عبدال‌رشيد دوستم معاون اول رياست جمهوري را فراهم نکند، اين ايتلاف براي بازگشت وي دست به کار خواهد شد.

‌ استاد عطامحمد نور رييس اجرايي حزب جمعيت اسلامي، حاجي محمد محقق معاون دوم رياست اجرايي و عنايت‌الله بابر فرهمند رييس دفتر جنرال دوستم، روز يکشنبه (17 سرطان) در يک نشست خبري در مزارشريف، موضع‌گيري ايتلاف نجات براي افغانستان را پيرامون تحولات اخير سياسي در کشور اعلام کردند.

اين رهبران، حلقه‌اي کوچک در درون حکومت را متهم به تبعيض آشکار عليه ساير اقوام کرده و تاکيد نمودند که اين حلقه تماميت‌خواه کشور را به طرف بحران مي‌برد.

آقاي محقق با اشاره به برکناري وزيران قوم هزاره، تغيير و تبديلي و حتا محاکمه آنان گفت که حکومت مردم هزاره را به مسخره گرفته است.

او هم‌چنان گفت: «حکومت با اين اقدام‌ها به جايي نمي‌رسد، بايد اقوام با هم برادر احترام شوند، وزيران را برکنار مي‌کنند و مشاور سمبوليک تعيين مي‌کنند، بازي مسخره با مردم هزاره راه انداخته اند و اين اوضاع را به طرف بهبود نمي‌برد، عدالت را براي همه مي‌خواهيم و حقوق هر کس بايد به رسميت شناخته شود».

معاون رياست اجرايي، خواهان برگشت جنرال عبدال‌رشيد دوستم معاون اول رياست جمهوري به کشور شد.

آقاي محقق تاکيد کرد: «تاهنوز ما تقاضا کرده‌ايم که جنرال صاحب دوستم بيايد، بعد از اين مي‌گويم که جنرال صاحب دوستم را مي‌آوريم که دنيا و حکومت گوشش باز شود، اگر نياورندش، ما دوستم را مي‌آوريم، اگر بحران آمد مربوط کساني است که اين بحران را ايجاد کرده اند.»

عطامحمد نور رييس اجرايي حزب جمعيت اسلامي افغانستان نيز با انتقاد از سياست‌هاي حکومت گفت که سياست‌هاي نادرست افغانستان را به طرف بحران برده است.

آقاي نور گفت که حکومت به دنبال مهندسي انتخابات آينده پارلماني و رياست جمهوري مي‌باشد که اين هرگز قابل قبول مردم افغانستان نمي‌باشد.

او، خاطر نشان ساخت که اگر حکومت در تلاش مهندسي انتخابات باشد، ايتلاف براي نجات افغانستان و ساير جريان‌ها و چهره‌هاي سياسي همسو خواهان ايجاد حکومت موقت براي برگزاري انتخابات شفاف خواهند شد.

در همين حال عنايت‌الله بابر فرهمند رييس دفتر جنرال دوستم با اشاره به بازداشت نظام‌الدين قيصاري و تظاهرات گسترده ضد حکومتي در شمال کشور گفت: «حکومت به دنبال فريب جامعه جهاني است.

آقاي فرهمند گفت که از چهار روز به ‌اين‌سو هزاران شهروند در ولايت هاي شمال و شمال‌شرق افغانستان، خواهان رهايي آقاي قيصاري شده‌اند، اما حکومت به هم‌کاران بين‌المللي مي‌گويد که چهار تا اوباش و ولگرد است که ما آرام مي‌کنيم».

او، به حکومت هشدار داد که اگر صداي عدالت خواهي مردم را نشوند، نافرماني‌هاي بزرگ مدني در سراسر کشور راه اندازي خواهد شد.

رييس دفتر جنرال دوستم خطاب به حکومت گفت: «فکر نکنيد که اين تظاهرات يک روز دو روز است…‌ ازبيک‌ها و ترکمن‌ها همانطور که آنها را به ارگ بردند همان طور هم مي‌توانند از ارگ بيرون بکشند به زودي اين حرکت از مرز سالنگ‌ها هم مي‌گذرد.» او به حکومت هشدار داد: «اکثريت نيروهاي ارتش که در خطوط اول جنگ حضور دارند، اوزبيک‌ها و ترکمن‌ها هستند، ما بايد به حضور نيروهاي اوزبيک و ترکمن تجديد نظر کنيم و به آن‌ها بگوييم که از تمام ولايت‌هاي جنوبي به سمت شمال بيايند و از خانه و ناموس خود دفاع کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید