ارگ: ادعاي تيرباران شدن محافظان قيصاري بررسي مي‌شود

 

پس از نشر تصاوير محافظان نظام الدين قيصاري در شبکه‌هاي اجتماعي که در جريان هفتة گذشته توسط کماندوها در شهرميمنه ولايت بازداشت شد و گفته مي‌شود شماري از محافظان او در جريان بازداشت با کماندوها درگيري شده و کشته شده اند، ارگ رياست جمهوري گفته است، که ادعايي که گفته مي‌شود محافظان نظام‌الدين قيصاري پس از بازداشت از سوي نيروهاي امنيتي در داخل لواي ارتش تيرباران شده‌اند را بررسي خواهد کرد.

شاه‌حسين مرتضوي معاون سخن‌گوي رياست جمهوري، روز سه‌شنبه (19 سرطان) در يک نشست خبري در کابل گفت که تصاويري که به بازداشت محافظان آقاي قيصاري نسبت داده شده بررسي خواهند شد.

نزديکان جنرال دوستم به تازه‌گي تصاويري را در صفحات اجتماعي نشر کرد‌ه و مدعي شده‌اند که قيصاري به محض ورود به محل جلسه توسط کماندوها يک‌جا با محافظان‌اش بازداشت شدند و سپس کماندوها بر پاهاي آن‌ها شليک کرده اند.

اين عکس‌ها تاکنون بارها در صفحات اجتماعي دست به دست شده و شماري از کاربران مدعي شده اند که محافظان قيصاري پس از بازداشت از سوي نيروهاي امنيتي در داخل لواي ارتش در حومه شهر ميمنه توسط سربازان ارتش تير باران شده‌اند.

منابع نزديک به جنرال دوستم نيز مدعي شده‌اند که قيصاري به جلسه امنيتي دعوت مي‌شود، اما هنگام رسيدن او،  جلو ورود بخشي از محافظان‌اش گرفته مي‌شود بر سرآقاي قيصاري بوجي انداخته وتوسط چرخ‌بال به کابل منتقل مي‌شود. نظاميانش با دستان بسته در داخل قرارگاه نظامي با مرمي زده مي‌شوند و به اثر خون ريزي جان مي‌دهند، معاون سخن‌گوي رياست جمهوري، با اشاره به اين مطلب که صحت اين ادعاها و عکس‌ها بررسي خواهد شد گفت:«انتظار ما اين است که احزاب سياسي، رسانه‌ها و فعالان مدني قضاوت منصفانه داشته باشند.»

او گفت، هنوز مشخص نشده که آيا تصاوير از محافظان   قيصاري است يا خير؟ “ما نبايد قضاوت پيش از وقت داشته باشيم.”

او، افزود:” مسوولان قول اردوي شاهين آقاي قيصاري را بازداشت کرده اند و آنان، پاسخ لازم را براي رسانه‌ها خواهند داشت، اما حکومت، حتما اين موضوع را بررسي مي‌کند”.

آقاي مرتضوي تصريح کرد که پشت اين بازداشت‌ها هيچ هدف سياسي، قومي و سمتي نيست، بلکه به درخواست مردم اين بازداشت‌ها انجام مي‌شوند که اين‌ها در تسليمي پاسگاه‌هاي امنيتي به طالبان دست دارند.

بازداشت نماينده جنرال دوستم، با واکنش‌هاي جدي روبرو شده و صدها تن در بيشتر از يک‌ هفته مي‌شود که در ولايت‌هاي شمال کشوردست به راه‌پيمايي گسترده زده و خواهان رهايي قيصاري و بازگشت آقاي دوستم به کشور شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید