دانش در ديدار با دوستم؛ برگشت شما به کشور يک ضرورت است

 

درحالي که اعتراض‌هاي ضد حکومتي هواداران معاون اول رياست جمهوري در پيوند به برگشت جنرال عبدالرشيددوستم و آزادي نظام الدين قيصاري در شمال افغانستان وارد هشتمين روز خود شده است، سرور دانش، معاون دوم رياست جمهوري به ديدار آقاي دوستم به ترکيه رفته و از او خواسته است که به افغانستان بر گردد.

در اين ديدار که دفتر معاونت دوم رياست جمهوري، فضاي آن را دوستانه توصيف کرده است، سرور دانش، حضور دوباره‌ي جنرال دوستم در کشور را يک ضرورت دانسته و تاکيد کرده است که برگشت او مي‌تواند در زمينة صلح، برگزاري انتخابات و تحکيم وحدت ملي تاثيرگذار باشد.

جنرال دوستم نيز که به گونة اجازه بازگشت به افغانستان را ندارد، در اين ديدار به مشکلات پيش آمده در کشور اشاره کرده و گفته است که حل دشواري‌هاي افغانستان و تحکيم وحدت ملي نيازمند وسعت نظر و از خودگذري است.

در پايان اين ديدار سرور دانش، معاون دوم رياست جمهوري با ابراز اميدواري تاکيد کرده است که دشواري‌هاي افغانستان در فضاي اعتماد، هم‌کاري متقابل و هم‌ديگر پذيري به زودي حل خواهد شد.

جنرال دوستم، معاون دوم رياست جمهوري متهم به آزار و اذيت و تجاوز جنسي رقيب سياسي‎اش احمد ايشچي است.

تااکنون دادگاه حکمي در اين مورد صادر نکرده است، اما ظاهرن به دليل همين اتهام به او، اجازه برگشت به افغانستان داده نمي‌شود.

هرچند بسياري‌هاي اين تبعيد را سياسي دانسته و آن را به سرکوب طالبان در ولايات شمالي از سوي جنرال دوستم پيوند مي‌دهند که رييس جمهورغني و تيم ارگ، علاقه‌اي چنداني به سرکوب اين گروه‌ها نيست.

شايد به همين دليل بود که دو شنبه هفته پيش نيروهاي کوماندو، يکي از تاثير گذار ترين چهره‌هاي ضدطالبان را در ولايت فارياب بازداشت کرده و به کابل انتقال دادند.

بازداشت نظام الدين قيصاري، فرمانده پوليس ولسوالي قيصار و نماينده ارشد جنرال دوستم در امور نظامي در ولايت فارياب، سبب اعتراضات گسترده مردمي در هشت ولايت شمالي افغانستان شده و ده‌هزار نفر هشت روز است که خواستار آزادي اين فرمانه کليدي جنرال دوستم و بازگشت بدون قيد و شرط جنرال دوستم هستند.

در کنار اين، دو روز پيش سران ائتلاف ملي براي نجات افغانستان در ولايت بلخ، در يک نشست خبري هشدار دادند که آن‌ها خو براي آوردن جنرال دوستم اقدام خواهند کرد.

محمد محقق معاون رياست اجرايي حکومت وحدت ملي و يکي از اعضاي ارشد ائتلاف ملي براي نجات افغانستان در اين نشست گفت: “تا حالا به حکومت مي‌گفتيم جنرال دوستم را به افغانستان برگرداند، اما ديگه نمي‌گوييم، خود ما اين کار را مي‌کنيم. اگر بحران مي‌آيد بگذار بيايد، باز کساني مسئول به ميان آمدن بحران اند که عامل اين همه جنجال هستند.”

به نظر مي‌رسد که ديدار معاون رييس جمهوري با جنرال دوستم نيز به نحوي به اعتراض‌هاي روزهاي اخير پيوند دارد و احتمالن حکومت مي‌خواهد، با بازگرداندن جنرال دوستم با اين روش در پي خاموش ساختن اعتراض‌هاي گسترده مردمي در ولايت‌هاي شمال است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید