دونالد ترامپ در ميان اعتراضات وارد بريتانيا شد

 

دونالد ترامپ، رييس جمهوري امريکا، ديدار خود از بريتانيا را‌ آغاز کرد. مقام‌هاي بريتانيايي برنامه ديدار رييس جمهوري امريکا را طوري تنظيم کرده‌اند که با معترضان مواجهه‌اي نداشته باشد.

دونالد ترامپ در يک نشست خبري در حاشيه اجلاس سران ناتو در بروکسل، به انتقاد از دولت بريتانيا پرداخت و گفت: “من به کانون تنش مي‌روم، با استعفاهاي زياد.”

در آستانه سفر دونالد ترامپ به بريتانيا ديويس ديويس وزير امورداخله، برگزيت بوريس جانسون وزير خارجه به خاطر اختلاف با ترزا مي نخست‌وزير بريتانيا در مورد نحوه خروج از اتحاديه اروپا استعفا کردند.

کابينه ترزا مي  روزجمعه هفته گذشته، پس از دو سال از همه‌پرسي سال 2016، برنامه نحوه خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا را به تصويب رساند که در نظر برخي خيانت به ايده برگزيت به‌شمار مي‌رود.

دونالد ترامپ با انتقاد علني از نخست‌وزير بريتانيا گفت: “مردم به خروج از اتحاديه اروپا راي دادند   از اين رو تصور من اين است که آن‌ها خارج خواهند شد. اما شايد راه مردم کمي متفاوت بود، من نمي‌دانم که مردم به چنين چيزي    راي داده باشند.”

ترزا مي که در اين نشست خبري شرکت داشت، در واکنش گفت، خواسته مردم بريتانيا را اجرا مي‌کند.

رييس جمهوري امريکا هم‌چنان از بوريس جانسون وزير خارجه مستعفي بريتانيا تمجيد کرده است.

دونالد ترامپ از هواداران سرسخت خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا است و تاکيد کرده است که پس از خروج اين کشور از اتحاديه اروپا در ماه مارچ سال آينده، امريکا مي‌تواند در بسياري از حوزه‌ها تجارت با بريتانيا را توسعه دهد.

خبرگزاري رويترز گزارش داده است که بسياري از بريتانيايي‌ها با سفر دونالد ترامپ مخالفند.

در نظرسنجي yougov که منتشر شده، آمده است که 77 درصد نظر مساعدي نسبت به رييس جمهوري امريکا ندارند، 50 درصد هم معتقدند که سفر او بايد انجام شود.

دونالد ترامپ در بروکسل، پيش از پرواز به سوي بريتانيا گفته است: “فکر مي‌کنم در بريتانيا مرا خيلي دوست دارند. به نظرم آنها با من درباره مهاجرت موافقند. من خيلي در مورد مهاجرت قاطعيت دارم”

بيش از 60 هزار نفر براي تظاهرات لندن عليه دونالد ترامپ ثبت نام کرده‌اند. صادق خان، شهردار لندن به معترضان اجازه داده که بالن دونالد ترامپ را که به‌شکل بچه است در ناحيه وست مينستر هوا کنند.

اما همه در بريتانيا با اين بالن موافق نيستند. نايجل فاراژ از سياست‌مداران عمده در کارزار برگزيت، اين اقدام را “بزرگ‌ترين توهين” به رييس جمهوري امريکا دانست.

سازمان عفو بين‌الملل همزمان با فرود هواپيماي دونالد ترامپ، بنري مقابل سفارت امريکا نصب کرد که روي آن نوشته شده بود “دونالد ترامپ؛ کابوس حقوق بشر”

پيشتر قرار بود که سفر رييس جمهوري امريکا در سطح ديدار سران باشد که مستلزم سخنراني در مجلس عوام است. مخالفت پارلمان، اين ديدار را به سفر کاري تبديل کرد.

دونالد ترامپ، رييس جمهور امريکا که سفر اروپايي خود را با شرکت در اجلاس سران ناتو در بروکسل آغاز کرده بود، متحدان واشنگتن را به خاطر بود‌جه‌ دفاعي‌شان مورد سرزنش قرار داد و خواستار دو برابر شدن بودجه دفاعي اعضاي ناتو شد.

در اين ميان آلمان بيش از همه هدف حملات دونالد ترامپ قرار گرفت. ترامپ به طعنه گفته است، در حالي که آلمان ميلياردها دالر براي واردات نفت و گاز به روسيه مي‌دهد، برلين از ايالات متحده مي‌خواهد که در برابر روسيه از آن دفاع کنيم.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید