رهبران احزاب؛ روند ثبت نام راي دهنده‌گان باطل اعلام شود

 

رهبران شماري از احزاب و جريان‌هاي سياسي، روند ثبت نام راي دهنده‌گان را ناقص، فسادزا، زمينه ساز تقلب و بحران آفرين خوانده و خواهان ابطال اين روند شده اند.

اين رهبران سياسي، روز شنبه (23 سرطان) پس از يک نشست مشورتي در کابل، اعلاميه مشترکي را امضا کرده و خواهان ابطال روند ثبت نام راي دهنده‌گان و تغيير نظام انتخاباتي شدند.

در اين نشست صلاح الدين رباني رييس حزب جمعيت اسلامي، حاجي محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامي مردم افغانستان،‌ گلبدين حکمتيار رهبر حزب اسلامي، باتور دوستم رييس حزب جنبش ملي، اسدالله سعادتي نماينده حزب وحدت اسلامي افغانستان،‌ يونس قانوني معاون شوراي حراست و ثبات، سيد حامد گيلاني رهبر حزب معاذ ملي، انوارالحق احدي رييس جبهه ملي نوين افغانستان و ضرار احمد مقبل نماينده حامد کرزي رييس جمهوري پيشين کشور حضور داشتند.

اين رهبران در يک اعلاميه مشترک خواهان ابطال روند ثبت نام راي دهنده‌گان شده و تاکيد کردند که اين روند با استفاده از تکنولوژي بايومتريک آغاز گردد.

در اعلاميه آمده است:”ما احزاب، جريان‌هاي سياسي و شخصيت‌هاي ملي، روند کنوني ثبت نام را -که به دليل عدم محاسبه دقيق و برخورد غير تخصصي با اين پروسه، حکومت و کميسيون مستقل انتخابات وقت گران‌بهاي شهروندان افغانستان را به هدر داده و ميليون‌ها دالر هزينه کرده اند- ناقص، فسادزا، زمينه ساز تقلب و بحران آفرين مي‌دانيم و براي برگزاري انتخابات شفاف، بدون تقلب و قابل قبول براي همه طرف‌هاي سياسي، خواست ما اين است که هرچه عاجل اين پروسه‌ي ثبت نام که نمي‌تواند جلو تقلب را بگيرد، باطل اعلام شود و ثبت نام مجدد، با استفاده از تکنولوژي بايومتريک آغاز گردد.”

روند ثبت نام راي دهنده‌گان به تاريخ 25 ماه حمل سال جاري آغاز شد و نزديک به دو هفته پيش پايان يافت. کميسيون انتخابات گفته است که در اين روند بيش از 8.5 ميليون نفر ثبت نام کرده‌اند.

اين رهبران سياسي بر تغيير نظام راي واحد غير قابل انتقال (SNTV) به نظام چندبعدي (MDR) تاکيد کردند.

به گفته آنان، در نظام انتخاباتي چندبعُدي براي تمامي شهروندان افغانستان اعم از مهاجران، بيجا شده‌گان داخلي و کساني که در مناطق نا امن به سر مي‌برند، زمينه استفاده از حق راي شان فراهم است و هر فرد واجد شرايط مي‌تواند در نزديک ترين حوزه انتخاباتي راي خويش را به کار گيرد.

در اعلاميه تاکيد شده است که اين نظام، در کنار ساده‌گي و تناسب حداقلي، دست‌کم داراي سه حسن مهم است؛ حفظ توازن نماينده گي در ولايت ها؛ حفظ توازن قومي در سطح کشور؛ و ايجاد فرصت‌هاي برابر و حفظ عدالت بين نامزدان حزبي و نامزدان مستقل.

اين رهبران سياسي همچنان بر نظارت تأثيرگذار احزاب و نهادي‌هاي بي‌طرف مدني بر تمام پروسه‌هاي انتخابات تاکيد کردند.

اعلاميه افزوده است:”ما احزاب، جريان‌هاي سياسي و شخصيت هاي ملي، يک بار ديگر تأکيد مي‌کنيم که از طريق ايجاد اتاق نظارت احزاب سياسي و نهادهاي بي‌طرف مدني، زمينه‌ي نظارت و اشرافِ تأثيرگذارِ احزاب سياسي برتمامي پروسه‌هاي انتخابات فراهم شود؛ و هيچ تصميم و اقدام کميسيون‌هاي انتخاباتي به دور از نظارت و اشراف احزاب انجام نگيرد.”

اين رهبران سياسي هشدار دادند در صورتي که حکومت، کميسيون انتخابات و جامعه جهاني به اين خواست‌‌هاي معقول و برحق احزاب و جريان‌هاي سياسي و شخصيت‌هاي مهم ملي تمکين نکنند و اين پروسه معيوب و بحران‌زا را هم‌چنان پيش برند، ما تمام گزينه‌ها را قابل بحث دانسته و از همه امکانات براي جلوگيري از اجراي آن که به صورت قطع براي افغانستان بحران آفرين است، استفاده خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید