غني؛ احتمال برگشت جنرال دوستم بسيار بالا است

 

سيزده روز پس از راه‌پيمايي‌هاي گسترده هواداران جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهوري، در ولايت‌هاي شمال افغانستان که با بازداشت نظام الدين قيصاري و افرادش کليد خورد، ظاهرن اشرف غني رييس جمهوري کشور، کوتاه آمده و در حال برآورده کردن خواست معترضان است.

آقاي غني در نخستين نشست خبري‌اش روز يک‌شنبه(24سرطان) پس از برگشت‌ از نشست بروکسل که ظاهرن در آن، دو چهره‌ي کليدي نشست چون دونالد ترامپ، رييس جمهوري امريکا و ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو به او وقت ملاقات را ندادند، از دست‌آوردهاي اين نشست براي افغانستان سخن گفت و نيز نگاهي به وضعيت تنش‌آلود سياسي انداخت.

رييس جمهوري در پيوند به گفت‌وگوهايي که براي برگشت معاون  تبعيد شده‌اش، جريان دارد گفت که احتمال برگشت آقاي دوستم بسيار زياد است، اما تاکيد کرد که قضية جنرال تبعيدي، حقوقي است و زير بررسي دادستاني کل کشور قرار دارد.

پس از خبرهاي تأييد نشده مبني بر برگشت جنرال دوستم، اين نخستين بار است که به گونه رسمي از آدرس رياست جمهوري احتمال برگشت جنرال دوستم به کشور تأييد مي‌شود، گفت‌وگوهايي که به گفته رييس جمهور، هنوز جريان دارد و نتايج آن به زودي با مردم شريک خواهد شد.

روز پنج شنبه هفته گذشته منابعي در ارگ به «بي بي سي» گفته بودند که گفت‌وگوها بر سر بازگشت جنرال دوستم  جريان دارد و  توافقاتي نيز صورت گرفته است که قرار است روز دو شنبه اين هفته آقاي دوستم به افغانستان باز گردد. روزشنبه، گذشته سفير ترکيه در کابل نيز از آمدن دوستم به افغانستان سخن گفت.

افزون بر اين، رييس جمهورغني در اين نشست، به ويديوي لت و کوب افراد قيصاري توسط نيروهاي امنيتي که اين روزها جنجالي شده است، اشاره کرد و گفت که رفتار خشونت آميز و مغاير قانون نيروهاي امنيتي با هيچ بازداشت شده‌اي برايش قابل تحمل نيست.

او تصريح کرد که به نهادهاي مربوط دستور داده تا اين قضيه را بررسي کرده و نتيجه آن را با رياست جمهوري شريک نمايند.

ارگ رياست جمهوري روز گذشته نيز گفته بود که رييس جمهور به نهادهاي امنيتي دستور داده است، تا اين مسأله را به گونه جدي بررسي کرده و نتيجه آن را به او گزارش دهند.

آقاي غني در بخشي از سخنان‌اش، به مسأله برخورد با افراد مسلح غير مسوول اشاره کرد و گفت که وجود چنين افراد به يک معضل بزرگ در کشورتبديل شده است.

حکومت افغانستان نظام الدين قيصاري را به عنوان يک فرد مسلح غير مسوول بازداشت کرده است، در حالي که او فرمانده پوليس ولسوالي قيصار و فرمانده خيزش‌هاي مردمي بود که زير نظر نهادهاي امنيتي حکومت افغانستان کار مي‌کند. او، هم‌چنان بازداشت قيصاري را خواست مردم گفت و به مردم اطمينان داد که از اين پس با متخلفان طبق قانون برخورد مي‌شود.

نظام الدين قيصاري،‌ نماينده ويژه جنرال دوستم در امور نيروهاي خيزش مردمي در فارياب،‌ چهارده روز پيش، از سوي نيروهاي کوماندو به جرم اعمال خلاف منافع ملي بازداشت شد و عاجل به کابل انتقال يافت.

هواداران حزب جنبش ملي نيز در واکنش به بازداشت او، در ولايت‌هاي شمالي به تظاهرات آغاز کردند و در کنار آزادي قيصاري، شعار برگشت جنرال دوستم را نيز به خواست‌هاي شان افزودند. حرکتي که ظاهرن پس از 12 روز در حال نتيجه دادن است و همان‌گونه که رييس جمهور گفت، احتمال دارد جنرال دوستم که به ترکيه تبعيد شده دوباره به افغانستان برگردد.

در دوازده روز گذشته، در تمامي ولايت‌هاي شمال و شمال‌شرقي افغانستان ده‌ها هزار نفر همه روزه دست به اعتراض زده و خواستار آزادي نظام الدين قيصاري و بازگشت فوري جنرال دوستم هستند. اين معترضان، تمامي سيستم اداري و تجاري را در ولايت‌هاي شمال فلج ساخته بر علاوه آن، دفترهاي ولايتي کميسيون انتخابات را در شش ولايت شمال نيز بسته اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید