یوناما: در شش ماه گذشته، 5هزارغير نظامي در افغانستان کشته و زخمي شده اند

 

نماينده‌گي سازمان ملل متحد در افغانستان(يوناما) در گزارش تازه‌اش گفته است که در شش ماه گذشته پنج‌هزار غير نظامي در پي‌جنگ‌هاي افغانستان کشته و زخمي شده اند.

اين گزارش که روز يک‌شنبه (24سرطان، از سويي مسوولان اين سازمان در کابل به رسانه‌ها ارائه شد، در آن آمده است که از آغاز سال جاري ميلادي تا اکنون 1692 غيرنظامي در جنگ‌ها ميان نيروهاي امنيتي و گروه طالبان در اين کشور کشته و 3430 غيرنظامي ديگر زخمي شده اند.

يافته‌هاي نماينده‌گي سازمان ملل متحد نشان مي‌دهد در ميان غيرنظاميان که در شش ماه گذشته در افغانستان کشته شده اند، بيشتر از دو هزار تن شان را زنان و کودکان تشکيل مي‌دهند.

در بخشي گزارش يوناما آمده است که  ارقام ياد شده از تلفات غيرنظاميان در جريان شش ماه سال جاري، در مقايسه به زمان مشابه در يک سال پيش، يک درصد افزايش در شمار کشته شده‌گان و5 درصد کاهش در شمار زخميان را نشان مي‌دهد.

اين سازمان تاکيد کرده است که اين ارقام در 10 سال گذشته  بلندترين رقم تلفات غير نظاميان در افغانستان را نشان مي‌دهد.

در اين گزارش، 67 درصد از کل تلفات غيرنظاميان به گروه‌هاي هراس افگن ضد دولت، «طالبان و داعش» نسبت داده شده وعامل 20 درصد اين تلفات نيروهاي امنيتي افغانستان و نيروهاي بين المللي خوانده شده است.

بر اساس گزارش يوناما تلفات ناشي از حملات انتحاري و حملات هوايي در جريان شش ماه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال پيش با افزايش چشم‌گيري روبرو بوده است.

بر بنياد يافته‌هاي اين سازمان، حملات انتحاري پيچيده که تمام آن از سوي عناصر ضد دولت راه اندازي شده  اند، موجب  بروز تلفات يک هزار و 413 غير نظامي شده که اين رقم نشان دهنده  22 درصد افزايش نسبت به سال پيش بوده و مسوول بيشتر آن داعش بوده است.

تلفات ناشي از حملات هوايي نيز در اين گزارش 52 درصد افزايش را نشان مي‌دهد، طوري که درجريان اين شش ماه، 353 مورد تلفات غير نظاميان از اين حملات برجاي مانده که مسوول 52 درصد نيروهاي هوايي عامل 45 درصد اين تلفات نيروهاي خارجي دانسته شده است.

بر اساس اين گزارش هرچند که تلفات زنان و کودکان ناشي از انواع درگيري‌ها درجريان شش ماه اخير با کاهش 15 درصدي روبه رو بوده است، اما يوناما تلفات اين دوقشر آسيب پذير را درجنگ‌هاي جاري افغانستان هنوز هم به حيث نگراني ياد کرده است.

تاداميچي ياماماتو نماينده ويژه ملل متحد در افغانستان ورييس يوناما که جزيات اين گزارش را به خبرنگاران ارائه مي‌کرد، از طرف‌هاي درگير جنگ خواست که وارد مذاکرات صلح شده وزمينه محافظت از غيرنظاميان در افغانستان  را فراهم کنند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید