زد و خوردها در حاشيه جشن پيروزي

 

ده ها هزار هوادار فوتبال در پاريس و شمار ديگري از شهرهاي فرانسه پيروزي تيم شان در مسابقات جام جهاني 2018 در روسيه را جشن گرفتند. اما اين جشن به زد و خوردها با نيروهاي پوليس مبدل شد.

نخستين اخبار بد از پاريس رسيد؛ پس از درگيري‌هاي انفرادي با نيروهاي امنيتي، پوليس از گاز اشک آور استفاده کرد و جاده با شکوه شانزليزه را تخليه کردند. پيش از آن وضعيت در آنجا ناآرام شده بود. شماري از آشوبگران سنگ و اشياي مختلف را بالاي مأموران پوليس پرتاب مي‌کردند و دروازه‌هاي مغازه‌ها را شکستاندند.

يک مرد در پايتخت فرانسه با جراحات شديد به شفاخانه انتقال داده شد. حدود 30 جوان يک دواخانه را چپاول کردند و پوليس با استفاده از گاز اشک آور آن‌ها را از آن‌جا دور ساخت.

هواداران تيم فوتبال فرانسه پيش از آن در يک فضاي صلح، پيروزي 4 برابر 2 تيم محبوب شان را جشن گرفته بودند.

سرور و شادماني چنين نميباشد:

رسانه‌هاي فرانسه تصاويري را به نشر رساندند که نشان مي‌داد، ده‌ها جوان شيشه‌هاي يک مغازه در کنار جاده شانزليزه را شکستند. در اين تصاوير ديده مي‌شود که آشوب‌گران که صورت خود را با دستمال پوشانده بودند، با بوتل‌هاي شامپاين از اين مغازه بيرون شدند. شماري مي‌خنديدند و با تليفون‌هاي موبايل از خود فيلم‌برداري مي‌کردند. برخي هم هرچه به دست شان مي‌آمد بالاي مأموران پوليس پرتاب مي‌کردند. يکي از هواداران فوتبال، که تي-شرت تيم فرانسه را پوشيده بود، با چشمان اشک آلود گفت: «سرور و شادماني چنين نمي‌باشد.»

به اساس گزارش‌هاي تلويزيوني فرانسوي «بي ام اف» و خبرگزاري فرانسپرس، در شهرهاي ليون، مارسي، آژاکسيو، شتراسبورگ و روا نيز زد و خوردهاي صورت گرفته است.

در شهر ليون حدود 100 هوادار فوتبال، که اکثريت آن‌ها نوجوانان بوده اند، با نيروهاي پوليس درگير شدند. اين درگيري پس از آن آغاز شد که شماري از اين جوانان بالاي يک موتر پوليس بالا شدند. نيرو‌هاي امنيتي در اين‌جا نيز از گاز اشک‌آور کار گرفتند و نوجوانان اشياي دست داشته شان را بالاي آن‌ها پرتاب مي‌کردند و زباله داني‌ها را به آتش کشيدند. حدود 50 نوجوان مي‌خواستند از يک سد امنيتي پوليس در روي يک پل بگذرند، 8 تن در آنجا بازداشت شدند.

در صحنه‌هاي مشابهي در شهر مارسي، دو مأمور پوليس زخمي شدند. در اين شهر ده تن بازداشت گرديدند. در آژاکسيو، مرکز جزيره کورسيکاي فرانسه، هواداران تيم‌هاي فرانسه و کراوسيا به جان هم افتادند. در شهر انِسي در جنوب‌شرق فرانسه يک مرد 50 ساله زماني جان باخت که پس از پيروزي تيم فرانسه از فرط خوشي خود را به يک کانال کم عمق انداخت و در نتيجه گردنش شکست. مرد ديگري در شهر سان فيلکس در شمال اين کشور پس از آن جان داد که اندکي پس از ختم مسابقه نهايي و اعلام پيروزي تيم فرانسه، با موتر خود با يک درخت تصادم کرد.

حضور دهها هزار مأمور پوليس:

به خاطر حفظ امنيت در محلاتي که در آن‌جا مردم براي تماشاي مسابقه نهايي جام جهاني فوتبال تجمع کرده بودند و هم‌چنان به خاطر تعطيلي ملي فرانسه، تنها در شهر پاريس حدود 110 هزار مأمور پوليس توظيف شده بودند. اين کشور پس از حملات تروريستي سال 2015، هنوز هم در حالت آماده باش قرار دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید