ترامپ: “سال‌ها حماقت” واشنگتن از دلايل تيره‌گي رابطه با روسيه است

 

ديدار رييسان جمهوري امريکا و روسيه روز دوشنبه در هلسينکي آغاز شد. پيش از آن دونالد ترامپ سال‌ها «حماقت واشنگتن» را از دلايل تيره‌گي مناسبات دو کشور توصيف کرده بود. در اين ميان، انتظار مي‌رود سوريه و حضور نيروهاي ايراني در اين کشور از جمله محورهاي مذاکرات رهبران امريکا و روسيه باشند.

دونالد ترامپ در آغاز ديدار خود با ولاديمير پوتين گفته است: “جهان مي‌خواهد، ما را دوست ببيند.”

دونالد ترامپ اظهار داشت که دو کشور فرصت‌هاي بزرگي داشته‌اند، اما روابط آن‌ها در چند سال گذشته خوب نبوده است.

رييس جمهوري امريکا گفته است که با همتاي خود درباره موضوعات تجاري، نظامي، موشکي، سلاح‌هاي اتمي و چين رايزني خواهد کرد. دونالد ترامپ شي‌ جينگ‌‌پينگ را دوست مشترک” خود و ولاديمير پوتين توصيف کرد.

آقاي ترامپ روز دوشنبه (25سرطان)، ساعاتي پيش از ديدار با همتاي روس خود در توئيتي نوشته است: “به لطف سال‌ها حماقت و بلاهت واشنگتن   و الان هم با لجن پراکني فريبکارانه، روابط ما وروسيه هرگز به اين بدي نبوده است.”

توئيتر وزارت خارجه روسيه توئيت رييس‌جمهوري امريکا را “لايک” کرده است.

ديدار رييسان ‌جمهوري امريکا و روسيه در حالي در هلسينکي، پايتخت فنلاند، انجام مي‌شود که رابرت مولر، بازرس ويژه، روز جمعه (22سرطان) ، عليه 12 افسر اطلاعاتي روسيه به اتهام هک کردن کمپاين دموکرات‌ها در انتخابات رياست‌جمهوري اعلام جرم کرد.

شماري از اعضاي کنگره امريکا از دو حزب جمهوري‌خواه و دموکرات، ديدار دونالد ترامپ با ولاديمير پوتين در هلسينکي را محکوم کرده‌اند.

رابرت مولر بر روي پرونده دخالت احتمالي روسيه در انتخابات رياست جمهوري امريکا و تباني تيم انتخاباتي دونالد ترامپ با مسکو کار مي‌کند، تاکنون شماري از نزديکان آقاي ترامپ، در اين باره مورد بازجويي قرار گرفته‌اند.

رييس‌جمهوري امريکا هرگونه تباني در مورد انتخابات رياست‌جمهوري با روسيه را رد کرده است.

دونالد ترامپ در توييتر خود بار ديگر بارک اوباما، رييس‌جمهوري پيشين امريکا، را متهم کرد که در مورد دخالت روسيه در انتخابات و هشدارهاي «اف‌بي‌آي» هيچ اقدامي نکرد.

رييسان ‌جمهوري امريکا و روسيه در کاخ رياست جمهوري فنلاند در شهر هلسينکي گفت‌وگوهاي دو نفره خود را آغاز کردند.

موضوع سوريه و حضور نيروهاي ايراني در اين کشور، اسرائيل و تحريم‌هاي ايران از جمله محورهاي مذاکرات رهبران امريکا و روسيه بوده است.

دميتري پسکوف، سخن‌گوي کاخ کرملين، با اشاره به اختلاف نظر دونالد ترامپ و ولاديمير پوتين در مورد ايران، گفت‌وگوي دو رهبر در اين زمينه را دشوار توصيف کرده است.

سخن‌گوي کرملين به شبکه تلويزيوني «راشا تودي» گفته است: “روشن است که دو رييس جمهور درباره سوريه تبادل نظر کردند. ما خيلي خوب رويکرد واشنگتن درمورد ايران را مي‌دانيم. اما هم‌زمان، ايران شريک خوب ما در اقتصاد و تجارت و ديالوگ سياسي است.

هر دو سياست‌مدار پيش از اين جملات ستايش‌آميز درباره يکديگر به زبان آورده‌اند.

دونالد ترامپ هم‌چنان روز يک‌شنبه و ساعتي  پس از پايان فينال جام جهاني، اين رقابت‌ها را به معناي واقعي عالي توصيف کرد و برگزاري آن را به شخص ولاديمير پوتين تبريک گفت.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید