مجلس نماينده‌گان؛ برگزاري انتخابات تنها راه برون‌رفت افغانستان از بحران است

 

شماري از نماينده‌گان مجلس نماينده‌گان مي‌گويند، برگزاري انتخابات تنها راه حل برون رفت افغانستان از بحران کنوني است و بايد انتخابات در وقت و زمان تعيين شده‌اش، به گونه شفاف و عادلانه برگزار شود.

اعضاس مجلس تاکيد مي‌کنند که هيچ بديل جز برگزاري انتخابات براي بيرون رفت از بحران کنوني وجود ندارد و حکومت با کميسيون انتخابات بايد زمينة برگزاري انتخابات شفاف را فراهم کند.

اعضاي مجلس نماينده‌گان در نشست عمومي روز دوشنبه(25 سرطان) تاکيد کردند که حکومت افغانستان به بن‌بست رسيده است و بايد براي بيرون رفت از اين بن‌بست انتخابات را به گونه شفاف برگزار کند، تا مردم خود تصميم گيرنده‌ي سرنوشت شان باشند.

عبدالرووف ابراهيمي، رييس مجلس نماينده‌گان در اين نشست گفت که فعاليت پارلمان سه سال است که خلاف قانون ادامه دارد و بايد انتخابات برگزار شود، تا از اين وضعيت بيرون گردد.

آقاي ابراهيمي هم‌چنان    گفت که اين وظيفه حکومت است که به بحران جاري در کشور نقطه پايان گذاشته و زمينه برگزاري انتخابات پارلماني را فراهم کند.

غلام فاروق مجروح، عضو ديگر مجلس گفت که جنگ و ناامني از يک طرف و تنش‌هاي درون حکومتي از سوي ديگر به مشکلات کنوني افغانستان افزوده است و تنها انتخابات مي‌تواند به اين وضعيت خاتمه بخشد.

اما شماري ديگر از اعضاي مجلس باوردارند که حکومت و کميسيون انتخابات هيچ ‌گونه تعهدي براي برگزاري يک انتخابات شفاف و عادلانه ندارد.

عبدالرحيم ايوبي، نماينده کندهار در مجلس گفت: “حکومت تاحال يک درصد مطابق قانون رفتار نکرده است، تا ما براي برگزاري انتخابات شفاف اميدوار باشيم. يکي از ماده‌هاي قانون انتخابات اين بود که حکومت نبايد در کار کميسيون دخالت کند، اما تا حال بارها شاهد دخالت حکومت در کار اين کميسيون بوديم.”

به گفته‌ي نماينده‌گان مجلس اگر حکومت افغانستان تعهد به برگزاري يک انتخابات شفاف را مي‌داشت، پيش از اين که تصميم به برگزاري انتخابات بگيرد، براي ناامني يک راه حل حساب شده پيدا مي‌کرد، زيرا برگزاري انتخابات در نبود امنيت امکان پذير نيست.

نگراني‌ها در حالي نسبت به احتمال برگزار نشدن انتخابات همه روزه رو به افزايش است که کميسيون انتخابات پيش از اين اطمينان داده بود که در صورت تأمين شدن امنيت، انتخابات را در زمان تعيين شده آن برگزار خواهد کرد.

از سويي‌هم، نهادهاي ناظر بر انتخابات تاکيد دارند که انتخابات‌ پيش‌رو با چالش‌هاي گسترده رو به رو است و تنها در 14 روز گذشته، هفت دفتر ولايتي کميسيون انتخابات که بايد کارهاي شان را شبانه روزي به پيش ببرند، از سوي اعتراض کننده‌گان در ولايت‌هاي شمال افغانستان مسدود شده اند.

همين اکنون در شش ولايت شمال و شمال‌شرقي افغانستان، شش دفتر ولايتي کميسيون انتخابات از سوي اعتراض کننده‌گان هوادار جنرال دوستم مسدود شده و در ولايت  غزني که جنجالي ترين ولايت در انتخابات اين دوره است، اعتراض کننده‌گان به تصميم اخير کميسيون انتخابات دفتر انتخابات را بسته اند.

کميسيون انتخابات سه هفته پيش در پي اعتراض دو ماهه چند باشنده غزني اعلام کرد، انتخابات در ولايت غزني را به گونه استثنايي به شکل حوزوي برگزار خواهد کرد. تصميمي که با واکنش‌ گسترده باشنده‌گان غزني و پارلمان افغانستان رو به رو شد.

دو روز پيش، سران پر قدرت ترين احزاب سياسي افغانستان در کابل نيز ثبت نام راي دهنده‌گان با استفاده از شناسنامه‌هاي کاغذي را لغو اعلام کرده و خواستار آغاز ثبت نام با استفاده از شيوه بايومتريک شدند. تقاضايي که با واکنش تند رييس جمهور غني رو به رو شد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید