دست‌يار والي بلخ همسر‌اش را به قتل رساند

 

مسوولان امنيتي ولايت بلخ تائيد کرده اند که دست‌يار محمد استحاق رهگذر والي بلخ خانم‌اش را با شليک گلوله کشته است.

شيرجان دراني سخن‌گوي پوليس بلخ گفته است، دست‌يار والي بلخ در منطقه سيد آباد شهر مزار شريف خانم خود را به ضرب گلوله به قتل رسانده است.

بلخ در شمال کشور از ولايت‌هاي است که نهادهاي حقوق بشري مي‌گويند، آمار خشونت و قتل زنان در اين ولايت بلند است.

بر بنياد آمارهاي نهادهاي حقوق بشري قتل و کشتار زنان به ويژه قتل‌هاي ناموسي در  بيشتر ولايت‌هاي افغانستان رو به افزايش است.

از اين ميان، شمال کشور محل بسيار خطرناک تر براي زنان افغانستان خوانده مي‌شود، دوازده روز پيش، گروه طالبان دو زن و يک مرد را در منطقه  تِبر ولسوالي سانچارک ولايت سمنگان تير باران کرد. طالبان شب هنگام وارد خانه يک مرد شده و آن شخص را همراه با دو زن از نزديکانش را کشته و همسر خودش را نيز زخمي ساخته بودند.

افزون بر اين، بر اساس يک نظر سنجي که از سوي بنياد تامسون رويترز چندي پيش صورت گرفته بود، افغانستان پس از هند، دومين کشور خطرناک براي زنان شناخته شده است. در آن نظرسنجي، 550 کارشناس مسايل مربوط به زنان، نخست هند را خطرناک ترين کشور جهان براي زنان معرفي کرده و پس از آن افغانستان و سوريه در رده دوم و سوم قرار گرفته اند.

در اين نظر سنجي، از کارشناسان خواسته شده است که پنج کشور از مجموع 193 کشور عضو سازمان ملل متحد را نام ببرند که در آنها زنان در موارد مانند، دسترسي به خدمات صحي، درآمد اقتصادي، عادات و رسوم سنتي و فرهنگي، آزارهاي جنسي و غير جنسي و قاچاق انسان در بدترين و خطرناک ترين وضعيت قرار دارند.

بر اساس نظر سنجي اين نهاد، زنان در افغانستان با مشکلات بسيار جدي رو به رو هستند. اشتراک کننده‌گان اين نظرسنجي گفته اند که زنان افغان، از ناحيه خشونت هاي غير جنسي، دسترسي به خدمات صحي و دست‌رسي به منابع اقتصادي و مالي در وضعيت خطرناک قرار دارند .

با اين حال پوليس بلخ گفته است، تاکنون انگيزه قتل اين خانم روشن نيست و به احتمال زياد مشکلات خانواده‌گي عامل اين رويداد باشد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید