امريکا مستقيم با طالبان مذاکره مي‌کند

 

اداره دونالد ترامپ رييس جمهوري امريکا به ديپلومات‌هاي ارشد خود دستور داده است که زمينه گفت‌وگوهاي مستقيم با گروه طالبان را فراهم سازند.

‌روزنامه نيويارک تايمز با تائيد اين خبر از قول چند مقام ارشد افغانستاني و امريکايي در گزارش خود اين اقدام را يک تغيير عمده در سياست امريکا در قبال افغانستان عنوان کرده است.

برخي از رسانه‌ها به نقل از مقام‌هاي امريکايي گزارش کرده اند که امريکايي‌ها به اين نتيجه رسيده اند که پيشنهاد بي قيد و شرط صلح حکومت افغانستان به گروه طالبان با شکست روبرو شده و طالبان هيچ‌گاه حاضر به گفت‌وگو با حکومت اين کشور نخواهند شد، بنابراين رييس جمهور ترامپ گفته است که نياز است تا امريکا خود وارد اين معرکه شود.

نيويارک تايمز هم‌چنان نوشته است که مقام‌هاي افغانستاني و امريکايي درک کرده اند که استراتيژي جديد امريکا براي افغانستان کدام تفاوت اساسي را براي برگشت دادن پيروزي‌هاي طالبان ايجاد نخواهد کرد و روند مذاکرات صلح به رهبري افغان‌ها نيز ناکام بوده است.

در ادامه گزارش اين روزنامه آمده است، با وجودي‌که هنوز تاريخ اين مذاکرات مشخص نشده است و هر آن ممکن است اين موضوع از مسيرش خارج شود، اما تمايل ايالات متحده براي پي‌گيري مذاکرات، نشانه‌اي از عجله اداره ترامپ براي شکستن بن بست در افغانستان است.

نيويارک تايمز در گزارش خود به سفر مقام‌هاي ارشد امريکايي در چند هفته اخير به  افغانستان و پاکستان اشاره کرده و افزوده است، هدف از اين سفرها، زمينه سازي براي مذاکرات مستقيم بين امريکايي‌ها و طالبان بوده است.

مايک پمپئو، وزير خارجه امريکا، هفته قبل توقفي کوتاه در کابل داشت و با رهبران افغانستان ديدار کرد و اليس ويلز، ديپلومات ارشد وزارت خارجه امريکا در امور منطقه نيز چند روز را در کابل و اسلام‌آباد سپري نمود و با مقام‌هاي ارشد دو کشور ملاقات کرده بود.

روزنامه نيويارک تايمز تصريح کرده است که مقام‌هاي امريکايي بيشتر توجه نمودند که به رهبران افغانستان تفهيم کنند که هدف شان جاي‌گزين ساختن حکومت وحدت ملي افغانستان در اين مذاکرات نيست بلکه مي‌خواهند بن بست ايجاد شده را شکسته و زمينه را براي مذاکرات وسيع‌تر، آماده سازند.

به گزارش نيويارک تايمز، وزارت خارجه ايالات متحده و طالبان حاضر نشده اند که در اين باره ابراز نظر کنند.

در همين حال شوراي صلح افغانستان ازآماده‌گي امريکا براي گفت‌وگوهاي رو در رو با گروه طالبان استقبال کرده و اين اقدام را يک گام مهم براي تأمين صلح در افغانستان خوانده است.

اعضاي اين شورا گفته اند، اگر امريکا براي گفت‌وگو با طالبان حاضر شود، گام مهمي براي آغاز صلح در افغانستان خواهد بود.

عطا الرحمن سليم معاون اين شورا در واکنش به آماده‌گي امريکا براي گفت‌وگوهاي صلح با طالبان، گفته است، اگر واشنگتن گفت‌وگوهاي رو در رو با طالبان انجام دهد، اين کار سبب پيروزي روند صلح افغانستان خواهد شد.

گروه طالبان همواره به پيشنهاد صلح حکومت افغانستان با راه اندازي حملات انتحاري و کشتار پاسخ داده و تاکيد مي‌کنند که “تنها با امريکا مي‌خواهند مذاکره کنند”، اما امريکا بارها بر سهم داشتن و رهبري حکومت افغانستان در اين گفت‌وگوها پافشاري کرده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید