حکمتیار؛ ادعاي ثبت نام 8 ميليون راي دهنده در انتخابات يک دروغ محض است

 

گلبدين حکمتيار رهبر حزب اسلامي، کميسيون انتخابات و حکومت را در مورد، ثبت نام بيش از 8 ميليون راي دهنده در انتخابات پارلماني پيش‌رو به دروغ گويي متهم کرد.

آقاي حکميتار که روز سه‌شنبه در يک نشست خبري در کابل صحبت مي‌کرد، مدعي  شد که ادعاي کميسيون انتخابات و حکومت مبني بر ثبت نام بيش از 8 ميليون راي دهنده در انتخابات پارلماني دروغ  محض است و تنها سه ميليون نفر براي انتخابات آينده ثبت نام کرده‌اند.

بيش از اين کميسيون انتخابات و حکومت اعلام کرده بودند که بيش از 8.5 ميليون نفر براي انتخابات آينده ثبت نام کرده اند.

اما آقاي حکمتيار اين آمار را جعلي و دروغين خوانده گفت:« من از ابتداي که به کابل آمدم در نخستين ديدار خود، با رييس جمهورغني خواهان يک انتخابات شفاف و عادلانه بودم و  حالا هم ما نه وزارت مي‌خواهيم و نه سفارت، بلکه خواهان برگزاري يک انتخابات شفاف و عادلانه هستيم».

به گفته او، هم اکنون آقاي غني بر خلاف تعهدات و گفته‌هاي خود، مبني به برگزاري انتخابات شفاف و عادلانه عمل مي‌کند.

آقاي حکمتيار تاکيد کرد: « آغاز پروسه توزيع شناسنامه‌ها و ثبت نام راي دهنده‌گان يک  پروسه مسخره و خيلي بي‌اعتبار است که براي يک نفر 20 تذکره توزيع شده و ادامه اين روند زمينه ساز يک انتخابات پر تقلب در کشور است».

وي، تصريح کرد که ‌اشتراک شهروندان در روند ثبت نام راي دهنده‌گان خيلي کم‌رنگ است و مردم نسبت به اين پروسه اعتماد چندان ندارند.

شماري از احزاب و جريان‌هاي سياسي در جريان هفته جاري، روند ثبت نام راي دهنده‌گان را پر از تقلب خوانده و خواهان ابطال آن شدند و تاکيد کردند که اين روند بايد از طريق بايومتريک آغاز شود.

اما رييس جمهورغني، با رد اين خواست احزاب، تاکيد کرد که اين احزاب نمي‌توانند از مردم افغانستان نماينده‌گي کنند، اما آقاي حکمتيار در واکنش به اين اظهارات آقاي غني درباره احزاب گفت: « هيچ کسي حق ندارد که احزاب سياسي را نفي کند».

وي افزود: «احزاب سياسي از متن مردم برخاسته و خواسته‌هاي مردم را مطرح مي‌کنند و بدون حضور و نظارت احزاب سياسي انتخابات نه معني دارد و نه ارزش».

او گفت: «ما خواهان برگزاري يک انتخابات شفاف هستيم که تمام مردم افغانستان در پارلمان وکيل داشته باشند، نتايج بايد براي مردم قابل قبول باشد، نه به خواست خارجي‌ها و اين که کانديداي بازنده، به کانديداي برنده تبريک بگويد و تقلب سرآغاز يک بحران ديگر نباشد.»

آقاي حکمتيار، وضعيت نابسامان جاري افغانستان را نتيجه انتخابات پرتقلب گذشته عنوان کرده گفت:« ما مي‌خواهيم با انتخابات آينده بحران را از کشور دور ساخته و يک پارلمان قوي و يک حکومت با اقتدار را تشکيل دهيم تا اين کشور از بحران نجات پيدا کند.»

پيش از اين نيز نهادهاي ناظر بر انتخابات گفته بودند که آنچه را کميسيون انتخابات از روند ثبت نام راي دهنده‌گان اعلام مي‌کند شفاف نيست و اين برنامه با مشکل روبروست.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید