سالانه 600 هزار نفر به جمعيت افغانستان اضافه مي‌شود

 

مصطفي مستور، وزير اقتصاد مي‌گويد که از مجموع جمعيت افغانستان، نزديک به 15 ميليون و 600 هزار نفر واجد شرايط کار اند که از اين ميان تنها 8.4 ميليون آن مشغول کار مي‌باشند و متباقي همه‌ بيکار اند.

آقاي مستور  که روز سه‌شنبه(26سرطان) در نشستي که به منظور گرامي‌داشت از «روز جهاني جمعيت» در کابل برگزارشده بود، صحبت مي‌کرد گفت، رشد سريع جمعيت در افغانستان   هزار نفر به جمعيت اين کشور اضافه شود.

آقاي مستور هم‌چنان گفت، حد اوسط هر خانواده بيش از 7 نفر هستند که در شرايط کنوني افغانستان، مهيا ساختن امکانات ابتدايي براي اين مقدار جمعيت مشکل است.

وزير اقتصاد تاکيد کرد که رشد جمعيت، سبب شده است که بيشترکودکان از آموزش و پرورش محروم شوند و دولت نيز نتواند خدماتِ لازم را براي خانواده‌ها فراهم سازد.

او گفت: «مشکلات اقتصاد سبب شده است که بيشتر شهروندان افغانستان مصونيت غذايي مناسب هم نداشته باشند و به صحت خانواده‌ها به طور درست نيز رسيده‌گي نمي‌شود.»

وزير اقتصاد، تصريح کرد که رشد اقتصادي در افغانستان به 3 درصد مي‌رسد، درحالي که رشد اقتصادي بايد بيش از 8 درصد باشد.

آقاي مستور، با ابراز نگراني از رشد سريع جمعيت درافغانستان از خانواده‌ها خواست، به تنظيم امور خانواده‌گي بيشتر توجه کنند.

از سويي هم حسيب الله موحد، معاون مسلکي اداره ملي احصائيه که در اين نشست صحبت مي‌کرد، گفت اگر رشد جمعيت مديريت نشود، در آينده نزديک اين کشور، به يک بحران بزرگ مواجه خواهد شد.

به گفته‌ي او، اگر حکومت مانع رشد سرسام آور جمعيت نشود، تا 50 سال آينده زنده‌گي در افغانستان کماکان ناممکن خواهد بود.

او هم‌چنان هشدار داد که در بيست سال آينده در کابل آب براي نوشيدن هم پيدا نخواهد شد.

اما آقاي موحد اين را نيز تاکيد کرد که مديريت جمعيت هيچ‌گاهي به معناي کم و کاهش جمعيت نيست، زيرا اگر از جمعيت به گونه‌ي درست استفاده شود، مي‌توانيم همانند چين به رشد اقتصادي برسيم.

احمد خان نعيم، معين وزارت صحت افغانستان نيز در اين نشست گفت، اگر خانواده‌ها به تنظيم درست کانون خانواده‌گي توجه نداشته باشند، جمعيت افغانستان سال 2025 به بيش از 47 ميليون نفر مي‌رسد و به همين ترتيب در سال 2050 به بيش از 60 ميليون نفر افزايش خواهد يافت.

معين وزارت صحت افزود، رشد نه تنها محيط زيست را دچار مشکل خواهد کرد، بلکه سبب متأثر شدن پروگرام‌هاي صحي، اجتماعي و آموزشي که از جانب حکومت ارائه مي‌شود، خواهد شد.

آقاي نعيم تاکيد کرد که خانواده‌ها بايد در قسمت تساوي جندر، رعايت حقوق زنان در داشتن فرزند و ايجاد فاصله ميان کودکان شان تعهد داشته باشد، زيرا اين مسأله سبب جلوگيري از رشد سريع جمعيت خواهد شد.

او گفت: «هر مادر درطول دوران حيات پنج الي شش کودک به دنيا مي‌آورد، هرچند که 90 درصد زنان از خدمات جديد فاصله دهي با خبر اند، اما تنها 20 درصد آنان از اين خدمات استفاده مي‌کنند.»

از روز جهاني جمعيت در حالي در افغانستان گرامي‌داشت مي‌شود که از ميان 15 ميليون افراد واجد شرايط کار، تنها 8 ميليون نفر مشغول کار اند و 7 ميليون ديگر بيکارهستند.

مسوولان در اداره ملي احصائيه  گفته اند که بيش از 40 درصد جمعيت افغانستان زير سن کار هستند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید