اتاق تجارت خواهان سرمايه گذاري قزاقستان در افغانستان شد

رييس اتاق تجارت و صنايع افغانستان براي جلب سرمايه گذاري‌هاي بيشتر و ايجاد روابط خوب تجارتي با قزاقستان خواهان سرمايه گذاري بازرگانان اين کشور در  افغانستان شد.

نشست تواصل تجارتي افغانستان- قزاقستان به ابتکار اتاق‌هاي تجارت هر دو کشور روز سه‌شنبه (26 سرطان) به هدف جلب سرمايه  گذاري‌هاي بيشتر و ايجاد  روابط  بهتر  افغانستان و قزاقستان با حضور مقام‌هاي دولتي و بازرگانان اين دو کشور در کابل برگزار شد.

خان جان الکوزي معاون اتاق تجارت و صنايع کشور که در اين نشست صحبت مي‌کرد، با اشاره به فرصت‌هاي سرمايه گذاري در افغانستان، از دولت و بازرگانان قزاقستان خواست، تا از فرصت‌هايي که در افغانستان وجود دارد، استفاده کرده و يک‌جا و در هم‌کاري با بازرگانان در اين کشور سرمايه‌گذاري نمايند.

معاون اتاق تجارت و صنايع کشور، بخش‌هاي زراعت، سنگ‌هاي قيمتي و معادن افغانستان را منابع و فرصت‌هاي مناسبي براي سرمايه گذاري‌هاي مشترک بازرگانان هردو کشور عنوان کرد.

او، تاکيد کرد که واردات افغانستان از قزاقستان در سال، 1396 خورشيدي که شامل مواد سوختي، مواد خوراکه و مواد ساختماني بوده است از ارزش 200 ميليون دالر به 866 ميليون دالر در سال رسيد. در حالي که صادرات افغانستان به قزاقستان در اين سال تنها 13.8 ميليون دالر بوده است.

آقاي الکوزي با بيان اين‌که قزاقستان نيز بستر مساعدي براي صادرات کالاهاي افغانستان مي‌باشد، ابراز اميدواري کرد که تجارت صادراتي کشور با قزاقستان نيز افزايش يابد. در همين حال سفير قزاقستان و مسوول اتاق تجارت قزاقستان نيز در اين نشست بر گسترش روابط بازرگاني و افزايش سرمايه گذاري‌هاي دو کشور تاکيد کرده و متعهد شد که در اين راستا زمينه‌ها و سهولت‌هاي لازم را ايجاد خواهند کرد.

مسوولان هر دو کشور در صحبت‌هاي ابتدايي خود، بر گسترش روابط بازرگاني و بالا بردن سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک ميان دو کشور به توافق رسيدند.سرمايه گذاري‌هاي خارجي و داخلي در کشور از زمان آغاز حکومت وحدت ملي تاکنون به بيش از 2 ميليارد دالر رسيده است.

نخستين قرارداد بازرگاني ميان افغانستان و قزاقستان در سال 2010 به امضا رسيد و پس از آن در سال 2016 قرارداد  ديگر تجارتي  ميان دو کشور  صورت گرفت  که  تاکنون  مراودات و هم‌کاري‌هاي بازرگاني براساس آن جريان دارد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید