عمران خان؛ براي بهبود روابط کابل – اسلام‌آباد تلاش مي‌کنم

 

در حالي که عمران خان، رهبر حزب تحريک انصاف پاکستان، به عنوان يک چهره حامي گروه‌هاي تروريسي به خصوص گروه طالبان که در برابر نيروهاي دولت و نيروهاي خارجي در افغانستان مي‌جنگند، شناخته مي‌شود، اما او، در تازه‌ترين اظهارات‌اش گفته است، اگر در انتخابات 25 جولاي در پاکستان به کرسي صدارت برسد، تلاش خواهد کرد تا روابط اسلام آباد- کابل را بهبود ببخشد.

بر اساس نظر سنجي‌هاي اخير، حزب تحريک انصاف عمران خان، يکي از احزاب پيشتاز در انتخابات پيش‌رو در آن کشور است.

عمران خان در مورد روابط پر تنش ميان کابل – اسلام آباد گفته است: “بي اعتمادي ميان دو کشور وجود دارد و نياز است، تا پاکستان با افغانستان روابط مناسب را ايجاد کند و ميان دو کشور اعتماد سازي شود.”

رهبر تحريک انصاف پاکستان هم‌چنان از پيشنهاد بدون قيد و شرط صلح محمد اشرف غني، رييس جمهوري افغانستان، به گروه طالبان استقبال کرده و گفته است که پاکستان از هر نوع نفوذ که بر طالبان دارد، مي‌خواهد استفاده کند، تا زمينه پايان جنگ و بحران و فراهم شدن زمينه صلح در افغانستان مساعد شود.

حکومت افغانستان و مقام‌هاي امريکايي، پاکستان را به حمايت و فراهم سازي پناه‌گاه هاي امن به سردسته‌هاي گروه طالبان در خاک آن کشور متهم مي‌کنند.

حکومت افغانستان مدعي است که گروه طالبان، حملات تروريستي و تهاجمي خود در افغانستان برضد نيروهاي امنيتي و نيروهاي خارجي مستقر در اين کشور را از خاک پاکستان طرح ريزي و سازمان دهي مي‌کنند و اسناد و مدارک زياد در خصوص حمايت و تمويل اسلام‌آباد از گروه طالبان، در پايگاني سازمان استخبارات افغانستان و رسانه‌‎هاي اين کشور موجود است، اما پاکستان همواره اين اتهام‌ها را رد کرده است.

ايالات متحده امريکا در پي انتقادات پيهم از عدم صداقت پاکستان در امر مبارزه بر ضد گروه‌هاي تروريستي در خاک پاکستان و هم‌چنان حمايت گروه طالبان در افغانستان کمک‌هاي مالي‌اش به پاکستان را به حالت تعليق در آورد.

رييس جمهور ترامپ نخستين پيام تويتر سال 2018 خود را نيز در مورد پاکستان نوشت و در آن از پاليسي ايالات متحده مبني بر فراهم آوري کمک‌هاي چندين ميليارد دالري براي پاکستان انتقاد کرد.

آقاي ترامپ در نخستين تويتر 2018 خود نوشته بود که “ايالات متحده در 15 سال گذشته کمک بيش از 33 ميليارد دالر را به طور احمقانه براي پاکستان فراهم کرد و آنان “مقام‌هاي پاکستاني” در عوض براي ما دروغ گفتند و فريب دادند و فکر کردند که رهبران ما احمق اند. آنان براي دهشت افگنان که در افغانستان عليه آنان مبارزه مي‌کنيم، پناه‌گاه امن مي‌دهند.

با اين حال آگاهان امور سياسي در افغانستان به اين باور اند که اظهارات آقاي عمران خان هرچيز باشد مبني به برآورده شدن سياست‌هاي پاکستان در قبال افغانستان خواهد بود و پاکستان هم‌چنان به عنوان حامي گروه طالبان، تلاش خواهد کرد تا به هر وسليه‌اي که شده، براي سران گروه طالبان در حکومت افغانستان سهم بيشتر بگيرد، تا با استفاده از افراد اين گروه در حکومت افغانستان نفوذ خود بر اين کشور را بيشتر سازد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید