آیا امریکایی‌ها از اشرف‌غنی رو‌گردانیده اند؟

 

محمد اشرف غنی این روزها در ارگ، با دشواری‌های جدی و چند پهلو دست و پنجه نرم می‌کند؛ اعتراض‌ میلیون‌ها شهروند افغانستان در ولایت‌های شمال افغانستان در پیوند به بازداشت نظام‌الدین قیصاری از سوی نیروهای امنیتی در شهرمیمنه و برگشت بی‌قید و شرط جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری به کشور، ناکامی و شکست در روند گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان، افزایش روز افزون جنگ در بیشتر ولایت‌های کشور، انتقادهای جدی از مداخله در پروسه‌ انتخابات، انتقاد حامیان بین‌المللی افغانستان از ناکامی آقای غنی در راستای مبارزه با فساد، انتقاد از برخوردها و برتری طلبی‌های قومی در امور حکومت‌داری، انتقاد از گزینش افراد به پست‌های حکومتی به اساس قوم و نژاد، و…  از عواملی به‌شمار می‌روند که آقای غنی را این روزها به یک “رییس جمهور” تنها، منزوی ناکام و فاقد حمایت شهروندان و حامیان بین‌المللی افغانستان مبدل ساخته است.

آقای غنی چند روز پیش در جریان سخن‌رانی‌اش پیشنهاد احزاب سیاسی مبنی بر باطل شدن روند ثبت نام رای دهنده‌گان برای انتخابات پارلمانی را به باد انتقاد گرفت و با لحن تند گفت که احزاب سیاسی، نمی‌توانند از شهروندان افغانستان نماینده‌گی کنند و او، «رییس جمهور منتخب» مردم است.

او که در جریان صحبت‌هایش بسیار احساساتی شده بود و خود را رییس جمهور منتخب عنوان کرد، نشان می‌داد که بسیار بیچاره است و بالاخره  به این نتیجه رسیده است که عمل‌کردهای فرد محور و انحصارگرایانه‌اش، برایش زیان‌بار تمام شده است.

در روزهای پسین و پس از آن که سفیر امریکا با عطا محمد نور رییس اجرایی جمعیت اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد، بگو مگوهای در نشست‌های سیاسی مطرح است که گویا امریکایی‌ها نیز نسبت به عمل‌کردها و نفاق افگنی‌های آقای غنی خسته شده و در صدد بدیل حکومت وحدت ملی هستند.

هرچند تااکنون منابع رسمی چگونگی این موضوع را تائید نکرده و به گونه رسمی و رسانه‌یی نیز، در خصوص این موضوع تاکنون تبصره و اظهار نظر نگرفته است، اما مسأله روی‌گردانیدن امریکایی‌ها از آقای غنی پس از نشست ناتو در بروکسل که رییس جمهور ترامپ و فرمانده عمومی ناتو از ملاقات با آقای غنی در حاشیه این نشست خودداری کردند، بیشتر در نشست‌های سیاسی و محافل رسانه‌یی داغ شد.

به معنای واقعی امروز حکومت وحدت ملی آن مشروعیت نیم بند که در داخل کشور داشت را با عمل‌کردهای آقای غنی از دست داده و با گذشت هر روز شکاف عمیق‌ میان حکومت و شهروندان افغانستان در حال شکل گرفتن است.

آگاهان امور به این باور اند که محمد اشرف غنی به خط پایانی رسیده و اشتباهاتی را که در جریان سال و اندی انجام داد و بن بست و بحران که در حال حاضر در درون حکومت ایجاد شده است، عبور از آن در موجودیت و ادامه کار آقای غنی ناممکن است.

آقای غنی با تاکید بر عملی کردن برنامه‌های دیکتاتور محابانه‌اش امروز نه تنها از حمایت مردم برخوردار نیست، بل حمایت جامعه جهانی را نیز از دست داده و غربی‌ها به این نتیجه رسیده اند که با موجودیت او در رأس نظام، نه تنها امنیت در افغانستان تأمین نخواهد شد، بل امریکایی‌ها نیز در این کشور به شکست جدی و جبران ناپذیر روبرو خواهند شد.

دیدار سفیر امریکا با عطا محمد نور و انتقاد جدی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از آقای غنی را می‌توان نشانه‎ای  از تصمیم‌های پشت پرده که برای یک تحول مثبت و کلان در رهبری دولت افغانستان در حال شکل گیری است عنوان کرد.

اظهارات آقای حکمتیار که تاچند روز قبل از حامیان سرسخت اقای غنی در بیرون از حکومت بود، نشان می‌دهد که رهبر حزب اسلامی، بررسی‌های خود، در خط “اجماع داخلی و بین المللی” را کرده و به اطلاعاتی دست یافته است که حکایت از روی‌گردانیدن امریکایی‌ها از اشرف غنی را دارد.
سیاست‌های گذشته امریکا در مورد افغانستان برای رییس جمهور ترامپ قابل قبول نیست و به نظر می‌رسد که او، درصدد پایان بخشیدن به غایله افغانستان به رهبری اقای غنی است.
با این حال ارگ تلاش دارد با آوردن جنرال دوستم از ترکیه، صدای عدالت‌خواهی شهروندان افغانستان که دلایل بسیار برای اعتراض‌های شان دارند را خاموش سازد، اما به نظر می‌رسد دیگر دیر شده و آقای غنی با تیم‌اش در ارگ تنها شده و داستان‌شان ناتمام باقی خواهد ماند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید