امريکا نتيجه حضور نظامي خود را در افغانستان ارزيابي مي‌کند

 

يک مقام عالي رتبه نظامي امريکايي گفته است، نتايج ارزيابي تلاش‌هاي کنوني نظامي در افغانستان، منجر به تغيير عمده در خط مشي نظامي واشنگتن در قبال اين کشور نخواهد شد.

آژانس خبري رويترز ده روز پيش گزارش داد که امريکا براي ارزيابي خط مشي خود درافغانستان که رييس جمهور ترامپ يک‌سال پيش آن‌ را اعلام کرده بود، آماده‌گي مي‌گيرد.

آقاي ترامپ  حدود يک سال پيش که خط مشي حضور نظامي کشورش در افغانستان را با بي ميلي اعلام کرد، اما پذيرفت که نقش نظامي امريکا درافغانستان را تمديد کند .

قرار است جنرال جوزف ووتل، فرمانده مرکزي امريکا، در پايان اين ارزيابي کدام تغيير درخط مشي نظامي اين کشور درافغانستان وارد نکند.

او، روز پنجشنبه، به خبرنگاران گفته است، اين ارزيابي يک امرمعمولي است و به نتايج مثبت آن اميدوار است.

آقاي ووتل گفته است : ” من چيز خاصي را کدام تغيير عمده در استراتيژي کلي که پيشرفت را نشان مي‌دهد شود.”

مقام‌هاي امريکايي گفته اند، رييس جمهور ترامپ نسبت به کندي پيشرفت‌ها در بخش مبارزه با تروريزم و هم‌چنان حکومت‌داري درافغانستان رضايت چندان ندارد.

آقاي ترامپ در ماه اگست سال گذشته، با اعلام اين استراتيژي جديد، تعهد کرد که مربيان ، مشاوران نظامي وقوت‌هاي خاص امريکا تا مدت نا محدود درافغانستان باقي خواهند ماند وهم‌چنان حمايت هوايي نظاميان امريکايي از نيروهاي افغانستان را افزايش داد.

هدف اعلام شده امريکا اين است، تا بر هراس افگنان طالب فشار بيشتر وارد شود، تا اين گروه وادار به صلح و گفت‌وگو با حکومت افغانستان شوند.

آقاي ترامپ درابتدا با ادامه سهم گيري نيروهاي امريکايي درجنگ افغانستان که طولاني جنگ خارجي امريکا پنداشته مي‌شود، مخالفت داشت، اما مشاوران‌اش او، را قناعت دادند که سه هزار سرباز ديگر به افغانستان بفرستد وتعداد سربازان امريکايي را درافغانستان به 15هزار نفر برساند.

رييس جمهور ترامپ هم‌چنان فشارهاي واشنگتن برپاکستان را نيز افزايش داد، تا اسلام‌آباد دست از حمايت و تمويل گروه‌هاي تروريستي بردارد و سردسته‌هاي گروه طالبان را از خاک‌اش بيرون کند. مواردي که به باور آگاهان تاکنون پاکستان به عملي کردن آن‌ها اقدامي نکرده است.

هرچند جنرال ووتل گفته است، نشانه‌هاي مثبت دراين قسمت از جانب پاکستان ديده شده، اما اسلام‌آباد بايد، بر آن تعداد هراس افگنان که حملات تروريستي شان در افغانستان را از خاک آن کشور طرح ريزي و سازمان دهي مي‌کنند بيشتر زير فشار قرار دهد.

آقاي ووتل بار ديگر تاکيد کرده است که پاکستان بايد سردسته‌هاي گروه‌هاي تروريستي که در خاک آن کشور مصروف سازمان دهي جنگ در افغانستان هستند را بازداشت کند.

او به نقش عمده‌اي که واشنگتن مي‌خواهد اسلام آباد درپروسه صلح افغانستان بازي کند اشاره کرده و گفته است: ” ما مي‌خواهيم که پاکستاني‌ها به تلاش‌هاي خود براي کشاندن طالبان به ميز مذاکره ادامه دهند تا آن‌ها از اين فرصت‌ها استفاده کنند.”

اين اظهارات درحال صورت مي‌گيرد که به دنبال آتش بس دو لت و گروه طالبان در روزهاي عيد، منابع حکومتي از  نزديک شدن به گفت‌وگوها با گروه طالبان همواره سخن گفته اند، اما گروه طالبان  مقام‌هاي حکومت افغانستان و شوراي صلح را بي اساس و “توطيه دشمن” مي‌خوانند.

وزيرخارجه امريکا ماه گذشته گفت که واشنگتن آماده است تا زمينة گفت‌وگو با گروه طالبان درباره نقش نظاميان بين‌المللي مستقر درافغانستان را مهيا سازد ودرآن اشتراک کند، اما پروسه صلح بايد به رهبري حکومت و مردم افغانستان به پيش برده شود.

در تازه ترين مورد، رسانه‌هاي خبري گزارش دادند که ايالات متحده به صورت مستقيم با گروه طالبان وارد گفت‌وگو خواهد شد، اما يک روز پس از نشر اين خبر در رسانه‌هاي داخلي و بين‌المللي، فرمانده ناتو نشر اين خبر را نادرست خواند و تاکيد کرد که مذاکره با گروه طالبان حق حکومت و مردم افغانستان است و امريکا تلاش مي‌کند اين رون را تسهيل و از آن نظارت کند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید