گروه بحران؛ امريکا شرايط خروج نيروهايش از افغانستان را به بحث گيرد

 

گروه بين المللي بحران گفته است که ايالات متحدة امريکا بايد ضمن مذاکرات صلح با طالبان، شرايط خروج نيروهايش از افغانستان را به بحث بگيرد.

گروه بين المللي بحران با نشر گزارشي گفته است که واشنگتن بايد نماينده‌اي را براي مذاکرات مستقيم با طالبان تعيين کند. اين سازمان سفارش کرده است که نماينده امريکا مي‌تواند، با دفتر سياسي گروه طالبان در قطر يا کشور ديگري، در مورد ختم جنگ در افغانستان مذاکره کند.

در گزارش گروه بحران آمده است: “ايالات متحده بايد طور صريح خروج نظاميان امريکايي و بين المللي از افغانستان را در مذاکرات بگنجاند و هم‌چنان روشن سازد که توافق بر ماهيت و جدول زماني چنين خروج، بخشي از مذاکرات ميان طالبان و حکومت افغانستان باشد”.

گروه بين المللي بحران با استناد به گزارش‌هاي رسانه‌ها، بيانات مقام‌ها و تماس‌هاي اين سازمان با مقام‌هاي امريکايي گفته است که واشنگتن حالا مايل به آغاز مذاکرات مستقيم با طالبان شده است.

مقام‌هاي امريکايي تا حال مذاکرات مستقيم با طالبان را تاييد نکرده اند، اما مايک پمپيو، وزير خارجه امريکا، هفته گذشته در کابل گفت که واشنگتن حاضر است تا گفت‌وگوهاي حکومت افغانستان با طالبان را “تسهيل” کند و در آن “اشتراک” ورزد.

حکومت افغانستان فراخوان پيشنهاد بدون قيد و شرط صلح را به گروه طالبان داد، اما اين گروه، همواره تاکيد کرده است که خواستار مذاکرات مستقيم با ايالات متحده امريکا هستند.

گزارش گروه بين المللي بحران تاکيد کرده است که مذاکرات صلح طالبان – ايالات متحده کليد همه مشکلات نيست، اما مي‌تواند زمينه گفت‌وگوها ميان حکومت افغانستان طالبان و گروه طالبان را فراهم سازد و در نهايت به استقرار صلح در افغانستان بيانجامد.

اين گروه بين المللى هم‌چنان گروه طالبان را ترغيب كرده است، تا به مذاکرات با حکومت افغانستان تن در دهند.

اين گزارش در حالي مطرح مي‌شود که آگاهان امور بيشتر به اين باور اند تا زماني افغانستان مشکل خود با پاکستان را حل نکند، گروه طالبان به هيچ وجه به ميز مذاکره حاضر نخواهند شد، زيرا اين گروه از خود اراده سياسي ندارند و بدون مشوره و دستور پاکستان تصميم گرفتهنمي‌توانند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید