ترامپ به مشاوران‌اش دستور داده پوتين را به واشنگتن دعوت کنند

 

کاخ سفيد  گفته است که رييس جمهوري امريکا به مقام‌هاي اين کشوردستور داده است، تا  ولاديمير پوتين رييس جمهوري روسيه را به ايالات متحده دعوت کنند.

سارا سندرز٬ سخن‌گوي کاخ سفيد گفته است، دونالد ترامپ از جان بولتون٬ مشاور امنيت ملي کاخ سفيد خواسته است، تا ولاديمير پوتين  رييس جمهوري روسيه را به واشنگتن دعوت کند.

خانم سندرز تاکيد کرده است که در جريان ديدار ولادي‌مير پوتين و دونالد ترامپ در هلسنيکي فنلاند٬ رييس جمهوري امريکا با تدوام مذاکرات کاري با روسيه موافقت کرد.

دونالد ترامپ، رييس جمهوري امريکا، نيز روز پنجشنبه در توييتي نشست هلسينکي را «موفقيت بزرگي» دانست و تاکيد کرد که مشتاق ديدار بعدي خود با ولادي‌مير پوتين است، تا مباحث مطرح شده در هلسينکي را پيگيري کند. در جريان ديدار در هلسينکي٬ به گفته آقاي ترامپ٬ طرفين درباره مواردي چون توقف تروريسم٬ منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي و حملات سايبري با يک‌ديگر گفت‌و‌گو کردند.

هم‌چنان در اين ديدار ولادي‌مير پوتين پيشنهاد داد که در خصوص پرونده اتهام دخالت روسيه در انتخابات امريکا، بازرسان اين کشور به مسکو بروند و در تحقيقاتي از متهمان اين پرونده حضور داشته باشند.

مسکو هم‌چنان خواهان بازجويي از مايکل مک‌فال٬ سفير سابق امريکا در روسيه در ارتباط با يک پرونده قضايي در روسيه شده بود.

با اين حال خانم سندرز، در بيانيه‌اي ضمن «صادقانه» خواندن اين پيشنهاد آقاي پوتين٬ گفته است که آقاي ترامپ با آن مخالف است.

او، ابراز اميدواري کرده است که رييس جمهوري روسيه بگذارد 12 شهروند روسي که از سوي مقام‌هاي قضايي امريکا به مداخله در انتخابات اين کشور متهم شده‌اند٬ براي رسيده‌گي به اتهام‌هاي‌شان به امريکا بيايند.

اندکي پس از اعلام مخالفت آقاي ترامپ با درخواست مسکو براي بازجويي از مايک مک‌فال٬ سناي امريکا نيز به اتفاق آرا لايحه‌اي را به تصويب رساند و به دونالد ترامپ هشدار داد که اجازه ندهد از ديپلمات‌ها و مقام‌هاي امريکايي بازجويي کند.

اين لايحه که الزام آور به شمار نمي‌آيد٬ با راي 98 بر صفر به تصويب رسيد، اما ساعاتي پيش از تصويب اين لايحه سناتور چاک شومر که به همراه رابرت منندز و برايان شَتز اين لايحه را تنظيم کرده بودند در توييترش٬ در حمايت از آقاي مک‌فال نوشت: «هيچ رييس جمهوري نبايد قدرت اين را داشته باشد که شهروندان امريکايي را کادوپيچ کند و براي دشمنان‌مان بفرستد٬ چه برسد به اين که اين شهروندان سفراي سابق‌مان باشند.»

اشتراک گذاری:

نظر بدهید