امريکا خواستار اجراي کامل تحريم‌ها عليه کورياي شمالي شد

 

مايک پومپئو، وزير امور خارجه امريکا از اعضاي شوراي امنيت و جامعه بين المللي خواسته است، تا غير اتمي شدن کورياي شمالي، به طور کامل تحريم‌ها عليه پيونگ يانگ را اجرا کنند.

خبرگزاري رويترز گزارش داده است که مايک پومپئو پس از ارائه گزارش سفر خود به پيونگ يانگ به شوراي امنيت سازمان ملل متحد، نسبت به هرگونه کاهش تحريم‌ها عليه کورياي شمالي هشدار داده است.

در گزارش آمده است، وزير امور خارجه امريکا اين اظهارات را در واکنش به پيشنهاد روسيه و چين براي به بحث گذاشتن موضوع کاهش تحريم‌هاي کورياي شمالي در شوراي امنيت مطرح کرده است.

شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سال 2006 تاکنون تحريم‌هايي عليه کورياي شمالي اعمال کرده است.

دونالد ترامپ، رييس جمهوري  امريکا و کيم جونگ اون، رهبر کورياي شمالي در نشست خود در سنگاپور در ماه جنوري بر سر غير اتمي شدن کورياي شمالي توافق کردند.

مايک پومپئو به خبرنگاران گفته است: رييس جمهور کيم قول داده بود که او آماده غير اتمي (کردن کورياي شمالي) است. بر سر دامنه و ابعاد (غيراتمي کردن) توافق شد. حالا بايد ديد او، به آن وعده عمل ‌کند.

مايک پومپئو هم‌چنان خواستار پايان يافتن نقض تحريم هاي کورياي شمالي شد.

نيکي هيلي، سفير امريکا در سازمان ملل متحد،‌ نيز تاکيد کرد که بهترين راه حمايت از مذاکرات بين امريکا و کورياي شمالي، اجراي کامل تحريم‌ها عليه پيونگ يانگ است و نه کاهش آن‌ها.

نيکي هيلي هم‌چنان گفته است، تا زماني که کورياي شمالي به وعده‌هاي خودش براي غير اتمي شدن عمل نکند، نبايد کاري انجام داد.

به گزارش رويترز، امريکا در اواخر ماه مي به شوراي امنيت شکايت کرد که کورياي شمالي در سال جاري ميلادي، 89 بار به صورت غير قانوني و از طريق «کشتي به کشتي در دريا»‌ فرآورده‌هاي نفتي وارد کرده است که اين اقدام نقض تحريم‌هاي بين‌المللي عليه پيونگ يانگ است.

امريکا از شوراي امنيت خواسته است، انتقال فرآورده‌هاي پالايش شده نفتي به کورياي شمالي به طور کامل قطع شود، اما چين و روسيه فرايند بررسي اين درخواست را مسدود کردند و خواستار توضيحات بيشتر امريکا در اين زمينه شده اند.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید