جنرال دوستم امروز به کشور بر مي‌گردد

 

سخن‌گوي رياست جمهوري افغانستان برگشت جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهوري به کشور را تائيد کرد وگفت که آقاي دوستم با تمام اختيارات قانوني‌اش پس از برگشت به کابل، به عنوان معاون رياست جمهوري به کارش ادامه خواهد داد.

هارون چخانسوري،سخن‌گوي رياست جمهوري، در نشست خبري روزشنبه ( 30 سرطان) در کابل گفت که روند درمان آقاي دوستم در ترکيه به پايان رسيده و او روز يکشنبه به کابل برخواهد گشت.

او در بخشي از صحبت‌هايش اما تاکيد کرد که پرونده    اتهاماتي که بر آقاي دوستم وارد است، از سوي نهادهاي عدلي و قضايي بررسي خواهد شد.

خبر برگشت آقاي دوستم به افغانستان در حالي اعلام مي‌شود که اعتراض‌هاي هواداران او، در ولايت‌هاي شمال، وارد نوزدهمين روز شده است. اين اعتراض‌ها پس از بازداشت نظام الدين قيصاري، نماينده ويژه آقاي دوستم در فارياب از سوي نيروهاي امنيتي آغاز شد. آزادي آقاي قيصاري و بازگشت آقاي دوستم از مهم‌ترين خواست‌هاي اين معترضان بود.

اعتراضات در روزهاي گذشته در يازده ولايت گسترش يافت و معترضان دروازه شماري از دفاتر کميسيون انتخابات و شماري از مسيرهاي تجارتي را در ولايت‌ها بستند.

چند روز پيش سرور دانش، معاون دوم رييس جمهوري به انقره سفر نمود و با آقاي دوستم مذاکره کرد.

پس از بازگشت آقاي دانش به کابل، خبر بازگشت آقاي دوستم به کابل رسانه‌يي شد، اما روز شنبه، رياست جمهوري به گونة رسمي باز گشت آقاي دوستم به کشور را تائيد کرد.

آقاي دوستم معاون اول رياست جمهوري و رهبر حزب جنبش ملي، از ماه ثور سال گذشته در ترکيه به سر مي‌برد. منابع نزديک به او گفته‌ بودند که معاون اول رييس جمهوري جهت درمان بيماري که عايد حالش شده، به اين کشور سفر کرده، اما برخي منابع ديگر گفتند که او به نحوي «تبعيد» شده است.

دولت افغانستان نيز بارها گفت آقاي دوستم به سفري براي معالجه رفته و در صورت بهبود مي‌تواند بدون هيچ ممانعتي به کشورش برگردد، اما آقاي دوستم گفته بود کساني هستند که مانع برگشت او به کشورش مي‌شوند.

گزارش‌هايي نيز منتشر شد که دولت به هواپيماي حامل آقاي دوستم اجازه نشست در شهر مزارشريف مرکز ولايت بلخ در شمال افغانستان را نداده است.

سرنوشت آقاي قيصاري:

هم‌زمان با نشر خبرهايي مبني بر احتمال بازگشت آقاي دوستم، خبرهايي از رهايي آقاي قيصاري هم در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد، اما سخن‌گوي رياست جمهوري اين خبر را رد کرد.

آقاي چخانسوري تاکيد کرد که هنوز تحقيقات از آقاي قيصاري ادامه دارد و پرونده او در نهادهاي عدلي و قضايي دنبال خواهد شد.

پيش از اين گفته شده بود که شرايط جنرال دوستم براي بازگشت، برخورداري از صلاحيت‌هاي کاري‌اش و هم‌چنان رهايي و بازگردانده شدن نظام‌الدين قيصاري در سمت پيشينش در فارياب است.

به تاريخ (11 سرطان)، نظام الدين قيصاري، نماينده ويژه جنرال دوستم در فارياب و فرمانده پوليس ولسوالي قيصار که مسووليت نيروهاي خيزش مردمي در اين ولايت را برعهده داشت، از سوي نيروهاي کماندو بازداشت شد.

حکومت اعلام کرد که آقاي قيصاري را به اتهام «دشنام و تهديد مقام‌هاي محلي به مرگ» و انجام اعمال فراقانوني بازداشت کرده است.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید