با برگشت جنرال؛ سناریوی بعدی چه خواهد بود؟

 

سر انجام جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، پس از 14 ماه تبعید در ترکیه به اثر فشارهای هوادارانش که سه هفته به صورت پی‌هم به خاطر باز گشت او به کشور و رهایی نظام الدین قیصاری از بازداشت حکومت،  در ولایت‌های شمال افغانستان راه پیمایی کردند و هم‌چنان تاکید اعضای ایتلاف نجات برای افغانستان، به کشور بازگشت.

آقای دوستم از فرودگاه بین‌المللی کابل مسقیم به دفتر کارش در صدارت رفت و در آن‌جا برای هواداران‌اش سخن‌رانی کرد.

معاون اول ریاست جمهوری ضمن تشکری از هواداران‌اش که جهت بازگشت او به کشور راه‌پیمایی کردند، در بخشی از صحبت‌های خود، به پروسه صلح اشاره کرده گفت که صلح از مهم‌ترین نیازهای شهروندان افغانستان است و تأمین صلح از مهم ترین وظایف حکومت افغانستان است. او گفت که با صلح گفتن هرگز صلح تأمین نمی‌شود، بل برای آمدن صلح باید یک تصمیم قاطع گرفته شود.

جنرال دوستم در این نشست تاکید کرد، طرح صلح حکومت افغانستان یک طرح جامع است و در پهلوی رییس جمهور غنی برای آوردن صلح فدا کاری خواهد کرد.

او هم‌چنان از هوادارانش خواست برای انتخابات پیش‌رو و انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آماده‌گی بگیرند. او، گفت، حق تان را با اعتراض گرفتید و با انتخابات هم حق تان را بگیرید.

بازگشت آقای دوستم به کشور ممکن است، معادلات سیاسی و بازی‌های جاری را تغییر دهد. گمانه‌ زنی‌های وجود دارد که احتمال می‌رود با آمدن آقای دوستم، ایتلاف نجات برای افغانستان بازهم از هم بپاشد، زیرا محمد اشرف غنی که این روزها اعتمادش در میان مردم به کمترین حد رسیده است و حامیان بین‌المللی افغانستان نیز از عمل‌کردهای او رضایت ندارند، در صدد این است تا رقیبان سیاسی و مخالفان “سیاسی حکومت‌اش” که با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آینده دست بالا دارند را از هم بپاشد. اما آنچه در صحبت‌های آقای دوستم قابل بحث را دارد، اعلام حمایت از رییس جمهور غنی در رابطه به پروسه صلح حکومت است؛ پروسه‌ای که به باور آگاهان امور به شکست انجامیده و در نهایت امریکایی‌ها را وادار ساخته است تا خود دست به کار شده و اعلام آماده‌گی برای مذاکره با مخالفان مسلح حکومت افغانستان را نمایند.

هرچند در بازگشت جنرال دوستم به افغانستان نمی‌توان نقش اعضای ایتلاف نجات برای افغانستان را نادیده گرفت و هشدارها و فشارهای اعضای این ایتلاف در پهلوی راه‌پیمایی سه‌ هفته‌یی هواداران دوستم اگر نمی‌بود، بعید به نظر می‌رسید که ارگ تن به بازگشت آقای دوستم دهد، اما از آن‌جا که تجربه ثابت ساخته‌، ایتلاف‌های از این دست در 17 سال گذشته در افغانستان اندکی پس از شکل گیری با تأمین منافع فردی هر یک از اعضای‌شان، از هم پاشیده‌اند و رقیبان شان توانسته اند به راحتی برنامه‌های خود را به کرسی عمل پیاده کنند، بنا بر این با وجودی که بازگشت جنرال دوستم را در اوضاع کنونی و نابسامان افغانستان می‌توان به فال نیک گرفت، اما از جانب دیگر بیم آن می‌رود که ارگ با استفاده از نیرنگ تازه و نشان دادن به اصطلاح ” باغ پر میوه” به آقای دوستم، ایتلاف نجات برای افغانستان که به عنوان یک نهاد منتقد بر اعمال حکومت به ویژه عمل‌کردهای دیکتاتورانه محمد اشرف غنی به حساب می‌آید در نطفه خنثا شود.

آقای دوستم گفت که از پروسه صلح حکومت حمایت می‌کند و در این راستا با محمد اشرف غنی هم‌کار است، این درحالیست که به باور آگاهان  چیزی به نام ” پروسه صلح” وجود ندارد و آقای غنی به بهانه صلح در صدد امتیاز دادن به طالبان تروریست به دلیل هم‌تباری با آنان است.

به هر حال شری بر خیزد که به خیر همه باشد، اما اگر حکومت از هر فرصتی در صدد استفاده جویی و تأمین منافع یک حلقه کوچک باشد، در نهایت کشتی شکسته افغانستان در بحر طوفانی غرق خواهد شد که در چنین اوضاعی هیچ کس سود نخواهد برد.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید