در مهار بحران در کشور همه مسؤوليت دارند!

 

بحران امنيتي و سياسي در کشور همه ‌مردم افغانستان را نگران ساخته است، حملات هراس افگنان با گذشت هر روز گسترش مي‌يابد و ابعاد تازه به خود مي‌گيرد.

برخي از آگاهان به اين باور اند که طالبان با حمله به پاسگاه‌هاي نظامي، نيروهاي امنيتي را به قتل مي‌رسانند وتجهيزات نظامي را تاراج و نيروهاي شان را تقويت مي‌کنند.

اين دست بالاي طالبان در جنگ با نيروهاي امنيتي کشور سبب شده که آنها به فراخوان صلح و مذاکره چندان تمايل نشان ندهند و فکر مي‌کنند دور يا نزديک از راه‌هاي نظامي و جنگ پيروز مي‌شوند.

از سوي ديگر گذشته از تهديدهاي هراس افگنان، بالا رفتن جرايم جنايي، از جمله قتل و دزدي‌ها و آدم‌ربايي‌ها در روز روشن، مشکلاتي است که بايد نهادهاي امنيتي به آن رسيده‌گي کنند که متأسفانه آن‌گونه که لازم است به آن توجه نشده است.

در يک روز چند موتر از جاده‌هاي شهر کابل به سرقت مي‌رود و يا دزدان مسلح در عرض راه قرار مي‌گيرند، راننده را با زور پايين کرده و موتر وي را با خود مي‌برند و در صورت مقاومت راننده را به قتل مي‌رسانند.

به همين گونه ازدحام در جاده‌ها وانسداد راه‌ها هنگام  عبور عالي جنابان! از جاده‌هاي عمومي و فرعي، شهروندان کشور را جداً به زحمت انداخته و مردم تنها به دشنام دادن به رهبران حکومت اين دردشان را تسکين مي‌دهند.

تمام اين عوامل سبب شده که مردم نسبت به رهبران حکومت بي باور شوند و از آينده شان نگران باشند.

اختلافات سياسي ميان حکومت و جريان‌ها و گروه‌هاي سياسي از چالش‌هاي ديگري است که با گذشت هر روز بالا مي‌گيرد.

حکومت، رهبران احزاب سياسي را تهديد و ملامت مي‌کند و رهبران سياسي، رييس جمهور غني را متهم به انحصار قدرت و يکه‌تازي و خلاف‌ورزي‌ها مي‌نمايند و فهميده نمي‌شود که انجام اين اختلافات  شديد چه خواهد شد و کشور را به کجا خواهد برد؟

با توجه به اين ملاحظات بايد همه‌ي نهادها و کساني که مي‌توانند در سرنوشت کشور نقشي بازي کنند از منافع شخصي و سليقوي خود بگذرند و منافع مردم وعلياي کشور را در نظر گيرند و نگذارند افغانستان باردگر به پرتگاه نزديک شود و دار و ندار ما نابود گردد.

آقاي اشرف غني بايد به لجاجت و کله‌شخي‌هاي خود نقطه پايان دهد و راه تفاهم و آشتي را با مخالفان سياسي حکومت در پيش گيرد و رهبران سياسي نيز از انعطاف و خودگذري کار بگيرند تا بتوانيم دست‌آوردهاي موجود را حفظ و مردم را نسبت به آينده کشور اميدوار سازيم.

اشتراک گذاری:

نظر بدهید